اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
MATIC
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال ماتیک

ماتیک

MATIC | polygon

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

رمز ارز پالیگان یا ماتیک چیست؟

رمز ارز پالیگان یا ماتیک چیست؟

جهان را به اتریوم بیاور! شعاری است که پلتفرم ماتیک برای خود انتخاب کرده است. این پلتفرم، بر روی شبکه اتریوم بنا شده و قصد دارد اتریوم را به مکان مناسب‌تری برای دیگر ارزها و پلتفرم‌ها تبدیل کند. رمزارز متیک که با نام ارز ماتیک و ارز پالیگان نیز شناخته می‌شود؛ در سال 2021، با رشد چشمگیر خود توجه زیادی را به خود جلب کرد. امروزه بیش از 7هزار اپلیکیشن غیرمتمرکز، از ماتیک برای توسعه و ارتقا خود استفاده می‌کنند. پالیگان آمده است تا جهان را به جای مناسب‌تری برای ایجاد و توسعه نسل سوم اینترنت (WEB3) تبدیل کند.

رمز ارز ماتیک (Matic)، توکن بومی پلتفرم پالیگان (Polygon) است که پیش ‌تر با نام ماتیک نتورک شناخته می ‌شد. این پلتفرم، لقب اینترنت بلاک چین ‌های  اتریوم  را برای خود برگزیده است چرا که ماموریت اصلی آن، ایجاد راه‌ حل ‌هایی برای افزایش مقیاس‌ پذیری در پلتفرم ‌هایی است که روی شبکه اتریوم به وجود آمده‌ اند.

شبکه اتریوم، بستری است که ایجاد پلتفرم ‌های بلاک چینی و اپلکیشن ‌های غیرمتمرکز را برای توسعه‌ دهندگان به وجود آورده است. با استفاده از این شبکه، افراد می ‌توانند بدون ایجاد یک شبکه بلاک چین جدید، پلتفرم خود را بر روی بلاک چین اتریوم بنا کنند. تا کنون، هزاران پلتفرم بر روی اتریوم به وجود آمده ‌اند و این مسئله باعث ازدحام در شبکه اتریوم و افزایش کارمزدهای این شبکه شده است. در چنین شرایطی، حضور بستری برای ارتباط سریع‌ تر این پلتفرم ‌ها با یکدیگر و افزایش مقیاس پذیری اتریوم به شدت مورد نیاز بود؛ بنابراین، پلتفرم پالیگان بر روی شبکه اتریوم به وجود آمد.

پلتفرم پالیگان، صرفا برای ایجاد یک دارایی دیجیتال به وجود نیامده است بلکه یک راه حل لایه 2 برای افزایش مقیاس پذیری و کاهش کارمزد تراکنش ‌های اتریوم (گس اتریوم) است. علاوه بر این، پالیگان جایی است که توسعه‌ دهندگان می‌ توانند اپلیکیشن‌ های غیرمتمرکز و پلتفرم ‌های بلاک چینی خود را در آن ایجاد کنند. پالیگان با استفاده از ماژول ‌های پیشرفته، امکان ایجاد شبکه‌ های بلاک چینی به هم پیوسته و هماهنگ را ایجاد می ‌کند.

راه حل ‌های لایه 2، پلتفرم ‌هایی هستند که بر روی یک بلاک چین اصلی طراحی شده و هدفشان، برداشتن باری از روی دوش بلاک چین اولیه است. آن‌ ها برای تقویت نقاط ضعف و قسمت ‌های آسیب پذیر طراحی شده و کمک می ‌کنند که بلاک چین اصلی عملکرد بهتری داشته باشد.

پلتفرم پالیگان، نه‌ تنها با تمام زیرساخت های موجود و دیگر راه ‌حل های لایه دو اتریوم سازگار است، بلکه خود را برای پذیرش پلتفرم ‌هایی که در آینده بر روی این بلاک چین راه ‌اندازی می‌ شوند نیز آماده کرده است. این پلتفرم، امکان ایجاد بلاک چین‌ های جانبی و بلاک چین‌ های مستقل را فراهم کرده و یک اکوسیستم چند زنجیره ‌ای از پلتفرم ‌های بر پایه اتریوم ارائه می‌ دهد.


تاریخچه ارز ماتیک

تاریخچه ارز matic

نام اولیه پلتفرم پالیگان، ماتیک نتورک بود و امروزه نیز ارز دیجیتال بومی این پلتفرم با نام ارز دیجیتال ماتیک نتورک یا متیک نتورک شناخته می‌ شود. این پلتفرم در سال 2017 و در هند و توسط Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal و Anurag Arjun ایجاد شد. این سه نفر، به ‌عنوان اولین میلیاردرهای هندی ارزهای دیجیتال نیز شناخته می‌ شوند.

ناگفته نماند که تیم توسعه‌ دهنده پالی گان محدود به این سه نفر نیست و این سه، به ‌عنوان رهبر تیم توسعه ‌دهنده پالیگان فعالیت می ‌کردند. این تیم از برنامه ‌نویسان قدرتمند در گوشه و کنار جهان تشکیل شده است. آن‌ ها پالیگان را برای حل مشکل مقیاس‌‌ پذیری اتریوم طراحی کرده و باعث شدند هزینه تراکنش ‌های اتریوم تا حد زیادی کاهش پیدا کند. پس از تغییر نام ماتیک نتورک به پالیگان، Mihailo Bjelic هم به جمع بنیان ‌‌گذاران پالیگان اضافه شد.

در تاریخ 9 فوریه 2021، بنیانگذاران این پلتفرم اعلام کردند که قصد دارند نام آن را از رمزارز ماتیک نتورک به پالیگان تغییر دهند. این تغییر در راستای توسعه پلتفرم و معرفی آن در مقیاس جهانی بود. پالیگان، همزمان با تغییر نام خود، دری به روی دنیای متاورس نیز گشود و از پذیرش پروژه‌ های متاورس و پشتیبانی از توکن‌ های تعویض ناپذیر (NFT)‌ خبر داد. این تغییرات، افکار عمومی را به پروژه جلب کرد و پالیگان موفق شد اعتماد سرمایه ‌گذاران زیادی را به دست بیاورد.

هم‌ اکنون پلتفرم پالیگان با پلتفرم‌ های بزرگی مانند دیسنترالند (Decentraland) ، چین لینک (Chainlink) و میکر دائو (MakerDAO) شراکت دارد و سرمایه‌ گذارانی مانند مارک کوبان، مالک میلیاردر تیم NBA‌ نیز در آن سرمایه‌گذاری کرده ‌اند.


آینده ارز Matic

آینده ارز Matic

پیش ‌بینی آینده این پروژه بزرگ چالش برانگیز است. برای درک بهتر آینده این ارز، بهتر است نگاهی به رقبای آن در دنیای ارزهای دیجیتال بیندازیم. آینده به شکلی پیش خواهد رفت که بهترین راه حل برای افزایش مقیاس ‌پذیری بلاک چین ‌ها انتخاب شده و راه ‌حل‌های دیگر به حاشیه رانده می‌ شوند.

Polkadot و Cosmos Networkرقبای اصلی پالیگان هستند. پلتفرم پالیگان، به لطف توکن بومی خود، ماتیک، توانست توجه عده زیادی را به خود جلب کند چرا که این ارز، در زمان سقوط بازار ارزهای دیجیتال ثبات بیشتری از خود نشان داد و کمتر تحت تاثیر سقوط ارزهای بزرگی مانند بیت کوین قرار گرفت.

سرعت بالا و کارمزد کم پلتفرم پالیگان، باعث شده است که پروژه های دیفای (DeFi) موجود بر بلاک چین اتریوم، خود را با این پلتفرم سازگار کرده و از آن به ‌عنوان وسیله ‌ای برای افزایش مقیاس‌ پذیری خود استفاده کنند. Kyber Network از راه ‌اندازی استخر نقدینگی در پالیگان خبر داده است و Aave نیز بیش از 85 میلیون دلار پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی خود در پالیگان اختصاص می ‌دهد. تمام این خبرها، باعث می‌ شوند که ارزش ارز دیجیتال ماتیک افزایش پیدا کرده و این ارز، ثبات قیمتی خود را حتی در زمان‌ های سقوط شدید بازار، حفظ نماید. بنیان‌ گذران پالیگان اعلام کرده ‌اند که این ارز روزی جزو سه ارز بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود.


پیش بینی قیمت ارز ماتیک

پیش بینی قیمت ماتیک

قیمت ارز ماتیک در زمان نگارش این مقاله، 2.41 دلار است و این ارز، طبق داده ‌های سایت CoinMarketCap، پانزدهمین ارز دیجیتال بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار است.

ارز ماتیک، یکی از سودده‌ترین ارزها در سال 2021 بود. این ارز سال 2021 را با قیمت 0.0178 دلار شروع کرد و در ماه می به قیمت 2.62 دلار رسید. این صعود چشم ‌گیر نظر بسیاری از سرمایه‌ گذاران و تحلیل ‌گران را به پلتفرم پالیگان جلب کرده است.

علاوه بر افراد زیادی که علاقه ‌مند به سرمایه ‌گذاری در رمزارز ماتیک هستند، توجه سازمان ‌های بزرگ نیز به این ارز جلب شده است. آنالیز دیتای موجود در پلتفرم پالیگان نشان می ‌دهد که بیشتر از 65 درصد از تراکنش ‌های پلتفرم پالیگان، مربوط به استیبل کوین ‌هایی با حجم بیش از ۱ میلیون دلار است. این حجم از تراکنش، نشان ‌دهنده فعالیت سازمان ‌های بزرگ در پلتفرم پلیگان است.

وب سایت کوین پدیا (Coinpedia) پیش ‌بینی کرده است که اگر همه چیز برای این ارز دیجیتال خوب پیش برود، در ۵ سال آینده می ‌توانیم شاهد این باشیم که قیمت ماتیک تا 50 دلار رشد کرده است.

طبق تحلیلی که در سایت CoinQuora ارائه شده است، قیمت ارز matic نتورک در سال 2022 به عدد 7.5 دلار خواهد رسید. اگر این پیش ‌بینی درست باشد، سودی 225 درصدی در انتظار سرمایه ‌گذاران پالیگان است. تحلیل گر وب سایت CoinQuora می ‌گوید: « در نیمه اول سال 2022، ارز ماتیک نتورک صعودی سریع را از خود به نمایش گذاشته و قیمت آن تا 8 دلار افزایش پیدا می‌ کند. پس از آن از شدت صعود کاسته می ‌شود اما کاهش قیمت چشم‌ گیری برای این ارز اتفاق نخواهد افتاد. قیمت 7.5 دلار با توجه به توسعه رو به رشد این شبکه، عددی منطقی به نظر می‌ رسد.»

اما وب سایت WalletInvestor به اندازه CoinQuora خوش بین نیست. این وب سایت، با استفاده از یک الگوریتم اختصاصی پیش بینی کرده است که ارز ماتیک در اواخر سال 2022 با قیمت 4.5 دلار معامله خواهد شد. این وب سایت نوسانات زیادی را در قیمت ارز ماتیک پیش بینی می کند اما معتقد است که در نهایت، ماتیک سال 2022 را با حدود 95 درصد افزایش قیمت به پایان خواهد رساند.

این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کدام از تحلیل‌ های موجود برای ارزهای دیجیتال، قطعیت ندارند و نباید صرفا بر مبنای آن ‌ها سرمایه‌ گذاری کنید. بازار ارزهای دیجیتال بازاری پر نوسان و غیرقابل پیش بینی است؛ بنابراین برای سرمایه‌ گذاری در این بازار جانب احتیاط را رعایت کرده و از اصول مدیریت سرمایه برای کاهش ریسک معاملات خود استفاده کنید.


کیف پول ارز ماتیک

کیف پول ماتیک

رمزارز ماتیک در سه شبکه ERC20 با کارمزد بالا، BEP20 با کارمزد کمتر، BEP2‌ و Polygon network قابل معامله است. برای انتخاب کیف پول ماتیک بهتر است از کیف پول های معتبری که این ارز را پشتیبانی میکنند استفاده کنید.

کیف پول ‌های نرم ‌افزاری مناسب ارز پالیگان (ماتیک)

 • Trust Wallet

  یکی از مشهور‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال بوده و برای دو نسخه اندروید و ios قابل دسترس است.

 • Atomic Wallet

  این کیف پول از بیش از 500 کوین و توکن مختلف اعم از بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ماتیک و غیره را پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، این کیف پول تمام توکن ‌های موجود در شبکه ERC20 را تحت پوشش خود قرار داده است.

 • Exodus

  اکسودوس، علاوه بر کیف پول مناسب موبایل‌، برای دسکتاپ نیز طراحی شده و می‌توانید روی لپتاپ خود از آن استفاده کنید.

 • Metamask

  اپلیکیشن ‌های غیرمتمرکز پالیگان به طور گسترده‌ از کیف پول متاماسک استفاده می‌کنند. افزونه متاماسک را می‌توانید به راحتی در مرورگر کروم یا بریو (Brave) نصب کنید.

 • MyEtherWallet

  همان طور که از نام این کیف پول نیز پیدا است. مای اتر ولت برای ذخیره و مدیریت ارزهای مبتنی بر بلاک چین اتریوم یا ارزهای ERC20 به وجود آمده است.

کیف پول‌ های سخت ‌افزاری مناسب برای ارز پالیگان (ماتیک)

 • Ledger Nano X

  این کیف پول، نسل دوم کیف پول‌های سخت‌افزاری محسوب شده و از امنیت و کارایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. نسل اول کیف پول‌های لجر با نام Ledger Nano S شناخته می‌شوند. این کیف پول، ‌به کامپیوترهایی با سیستم‌ عامل ‌های ویندوز، لینوکس و مک با استفاده از پورت USB متصل می‌شود. همچنین متصل شدن به گوشی‌های موبایل اندروید و ios را با استفاده از کابل OTG و بلوتوث پشتیبانی می‌کند.

 • SafePal S1

  این کیف پول بیش از 10هزار ارز دیجیتال متفاوت را پشتیبانی کرده و یکی از کیف پول‌ های معتبر سخت افزاری ارزهای دیجیتال است.

 • D’CENT

  کیف پول سخت ‌افزازی Dcent را می‌توان به گوشی‌ های اندروید و ios متصل کرد. سیستم اتصال این کیف پول به طور اختصاصی برای استفاده در گوشی ‌های موبایل طراحی شده و قوی ‌تر از کیف پول‌ های دیگر عمل می‌کند.


خرید ارز دیجیتال ماتیک از صرافی ارزپایا

خرید_ارز_دیجیتال_ماتیک_از_صرافی_ارزپایا

برای سرمایه ‌گذاری در پلتفرم بزرگ پالیگان، می‌ توانید رمز ارز پالیگان (ماتیک)، توکن اصلی این پلتفرم را خریداری کنید. صرافی‌ ارز دیجیتال ارزپایا، امکان خرید پالیگان را بصورت فوری و آسانی را فراهم آورده است. کافی است وارد وب سایت ارزپایا به آدرس https://arzpaya.com شده و نسبت به ایجاد حساب کاربری اقدام کنید.

با طی کردن مراحل ثبت نام و احراز هویت در صرافی ارزپایا، می ‌توانید در محیطی امن و ساده از خرید و فروش ارزهای دیجیتال لذت ببرید. در این صرافی، امکان خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با ریال نیز فراهم شده است. کافی است کیف پول اختصاصی خود را شارژ کرده و رمزارزهای مورد علاقه خود را خریداری کنید. کارمزد خرید و فروش در این صرافی در مقایسه با دیگر صرافی‌ها بسیار پایین است.

همچنین اگر قصد خرید تتر و معامله با این استیبل کوین را داشته باشید می ‌توانید از بازار تتر موجود در این صرافی استفاده کرده و ارزهای دجیتال خود را بر مبنای تتر معامله کنید. صرافی ارزپایا با ایجاد بخش خرید و فروش آسان و خرید و فروش حرفه ‌ای، محیطی مناسب برای تمام کاربران، اعم از تازه‌ واردین و تریدرهای حرفه ‌ای ایجاد کرده است.

خرید و فروش ماتیک
4.81 از 133 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش ماتیک

رمز ارز ماتیک (Matic)، توکن بومی پلتفرم پالیگان (Polygon) است. این پلتفرم، لقب اینترنت بلاک چین ‌های اتریوم را برای خود برگزیده است چرا که ماموریت اصلی آن، ایجاد راه‌ حل ‌هایی برای افزایش مقیاس‌ پذیری در پلتفرم ‌هایی است که روی شبکه اتریوم به وجود آمده‌ اند.

برای خرید رمز ارز پالیگان یا هر ارز دیجیتال دیگری حتما از طریق صرافی های معتبر و شناخته شده داخلی مانند ارزپایا اقدام کنید.