اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
BCH
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال بیت کش

بیت کش

BCH | BitcoinCash

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

بیت کش چیست؟


بیت کش چیست

سرعت، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عصر حاضر است. هر تکنولوژی برای ماندگار شدن به سرعت زیاد و هزینه کم نیاز دارد. ویژگی‌هایی که متاسفانه بیت کوین فاقد آن‌ها بود. پس برای پذیرش تکنولوژی ارزهای دیجیتال، به چیزی فراتر از بیت کوین نیاز داریم: بیت کوین کش!

بیت کوین کش که به اختصار بیت کش نیز نامیده شده، با نام انگلیسیBitcoin Cash ‌ و نام اختصاری BCH، در زمان نگارش این مقاله، ۲۸امین ارز بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار است و با قیمت 58/331 دلار معامله می‌شود. اگرچه نام بیت کوین کش ممکن است این تصور غلط را به وجود بیاورد که این ارز مستقل از بیت کوین نیست. اما بیت کوین کش، ارز دیجیتالی کاملا مستقل بوده و بلاک چین اختصاصی خود را دارد. این ارز، در نتیجه یک هاردفورک در سال 2017 روی شبکه بیت کوین به وجود آمد. این ارز، با افزایش سایز بلاک‌ها، سرعت تراکنش‌ و مقیاس‌ پذیری شبکه را افزایش داده است.

چرا بیت کوین کش به وجود آمد؟


چرا بیت کوین کش به وجود آمد

بیت کوین کش برای اصلاح نواقص بیت کوین به وجود آمد. اگر نگاهی به سازوکار شبکه بیت کوین داشته باشیم، پررنگ‌ترین نقطه ضعف آن را می‌توانیم در پایین بودن سرعت تراکنش‌ها و همچنین کارمزد بالای تراکنش‌های آن ببینیم. اطلاعات تراکنش های شبکه بیت کوین، توسط نودها جمع‌آوری می‌شوند. سپس نودها، این اطلاعات را به صورت بلاک‌هایی با حجم یکسان دسته بندی می‌کنند. هر بلاک، تعداد مشخصی از تراکنش را در برمی‌گیرد.

زمانی که نود ها یک بلاک را تایید می‌کنند، تراکنش‌ های موجود در آن انجام شده و بلاک به زنجیره بلاک چین می‌پیوندد. با این تفاسیر، متوجه می‌شویم که هرچه اندازه بلاک‌ های یک شبکه بزرگ ‌تر باشد (اطلاعات بیشتری در یک بلاک جا شود) سرعت تایید تراکنش ها بیشتر شده و مقیاس‌ پذیری شبکه نیز افزایش می‌یابد.

شبکه بیت کوین کش در سال 2018، هارد فورک دیگری را تجربه کرد و به دو شبکه بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش


تفاوت بیت کوین و بیت کش

طبق گفته ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین، شبکه بیت کوین، شبکه‌ای همتا به همتا و مستقل برای انتقال پول است. افراد می‌توانند با استفاده از شبکه بیت کوین بدون نیاز به شخص ثالث، برای یکدیگر ارز ارسال کنند. رفته رفته، زمانی که بیت کوین توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند، قیمت آن نیز افزایش یافت. مردم از بیت کوین برای انتقال پول استفاده نمی کردند بلکه بیت کوین بیشتر به روشی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد.

آرمان ‌های ساتوشی ناکاماتو برای بیت کوین به حقیقت نپیوست چرا که هزینه انتقال بیت کوین از حسابی به حساب دیگر زیاد بود و علاوه بر این، بیت کوین سرعت پایینی در تایید تراکنش ها داشت. به همین دلیل، بیت کوین کش، در نتیجه یک هارد فورک بر روی شبکه بیت کوین به وجود آمد.

همان‌طور که در قسمت قبل توضیح داده شد، اندازه بلاک ها در شبکه بیت کوین محدود و معادل 1 مگابایت است. این به معنای این است که نودها با تایید هر بلاک، تنها می‌توانند به اندازه 1 مگابایت تراکنش‌‌ تایید ‌کنند. اما بیت کوین کش، سایز بلاک ها را بین 8 تا 32 مگابایت متغیر در نظر گرفت. به این ترتیب، زمانی که شبکه با ازدحام روبه‌رو می‌شود و حجم زیادی از تراکنش ها در صف تایید می‌مانند شبکه بیت کوین کش با افزایش دادن سایز بلاک ها، روند تایید شدن تراکنش ها را تسریع می‌کند.

متوسط تعداد تراکنش های تایید شده در هر بلاک برای بیت کوین در زمان ارائه بیت کوین کش، حدود 1000 تا 1500 تراکنش در هر بلاک بود. این در حالی است که متوسط تراکنش ها تایید شده در هر بلاک برای شبکه بیت کوین کش، 25000 تراکنش در هر بلاک است.

حامیان اصلی رمز ارز بیت کوین کش، اغلب به اهداف اصلی ناکاماتو برای ایجاد یک روش پرداخت همتا به همتا اشاره کرده و افزایش سایز بلوک‌های بیت کوین را به عنوان تنها راه حل بیت کوین برای رسیدن به این اهداف می‌دانند. آن‌ ها معتقدند این کار، باعث می‌شود بیت کوین بتواند با سازمان های بزرگی مانند Visa رقابت کند. چرا که این سازمان ها، کارمزد زیادی برای تراکنش های بین المللی دریافت می‌کنند.

تفاوت دیگر بیت کوین کش با بیت کوین، پشتیبانی نکردن از SegWit است. این کلمه مخفف کلمات Segregated Witness بوده و به روشی اطلاق می‌شود که در آن بخشی از اطلاعات تراکنش‌ها حذف شده و بیرون از شبکه بلاک چین پردازش می‌شوند. این کار، به کوچک شدن اطلاعات تراکنش‌ ها کمک کرده و باعث می شود تعداد بیشتری تراکنش در یک بلاک جای بگیرند. روش سگویت، روش دیگری برای افزایش سرعت و مقیاس پذیری شبکه بیت کوین است که شبکه بیت کوین کش از آن استفاده نمی‌کند و فقط بر روی شبکه بیت کوین قابل اجرا است.

شباهت های بیت کوین و بیت کش

علی‌رغم تمام تفاوت‌ ها، ارز دیجیتال بیت کش فورکی از شبکه بیت کوین است و با آن شباهت های زیادی دارد. برای مثال، هر دوی آن ها از مکانیسم اجماع اثبات کار (POW) برای تایید تراکنش ها استفاده می‌کنند. تعداد عرضه کل بیت کوین و بیت کوین کش نیز با یکدیگر برابر بوده و معادل 21 میلیون است. همچنین بیت کوین کش، از الگوریتمی مشابه الگوریتم بیت کوین برای تنظیم سختی ماینینگ استفاده می‌کند. طبق این الگوریتم، سختی شبکه بیت کوین کش هر 2016 بلاک یک بار یا تقریبا هر دو هفته یک بار تنظیم می‌شود.

قیمت بیت کش


قیمت بیت کوین کش

در زمان نگارش این مقاله، هر ارز بیت کوین کش حدود 330 دلار معامله می‌شود. زمانی که بیت کوین اوج تاریخی (All time high - ATH) جدید خود را با قیمت 64 هزار دلار در آوریل 2021 ثبت کرد، بیت کوین کش در ماه می، به اوج قیمت خود، یعنی 1635 دلار رسید. پس از آن، تمام ارزهای دیجیتال وارد یک روند نزولی شده و اصلاح قیمت خود را آغاز کردند. بیت کوین کش نیز از این قاعده مستثنی نبود.

اوج تاریخی قبلی این ارز در سال 2017 و با قیمت 4355 دلار رقم خورده بود. پس از اوج گرفتن قیمت این ارز در سال 2021، پایین ترن قیمت bch در ژانویه 2022 و با قیمت 260 دلار ثبت شد. در ماه جاری این ارز دیجیتال تا این جا روندی صعودی را تجربه کرده و توانسته به قیمت 330 دلار برسد. پیش بینی های زیادی برای آینده قیمت بیت کش منتشر شده‌اند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

وب سایت والت اینوستور (Wallet Investor)‌ رمزارز بیت کش را ارزی مناشب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌داند. این وب سایت، قیمت بیت کوین کش را در سال 2026، حدود 3006 دلار برآورد کرده است.

وب سایت CoinSwitch نیز دیدی مثبت نسبت به آینده ارز bch دارد. این وب سایت میگوید بسیاری از ویژگی‌های بیت کوین کش در آینده نزدیک رونمایی خواهند شد. از آنجا که قیمت بیت کش وابستگی زیادی به قیمت بیت کوین دارد، انتظار می‌رود این ارز دیجیتال در انتهای سال 2025 با قیمت 5890 دلار معامله شود.

پیش بینی قیمت بیت کوین کش در سال 2022

اگر دنیا بتواند در این سال بر همه گیری کرونا غلبه کند، روندی صعودی در انتظار ارزهای دیجیتال خواهد بود. بیت کوین کش، وابستگی زیادی به جو حاکم بر دنیای ارزهای دیجیتال، علی الخصوص بیت کوین دارد. در حال حاضر، به نظر می‌رسد بیت کوین پس از یک کاهش قیمت شدید، اکنون در کف قیمتی خود قرار گرفته و آماده صعود است.

پیش بینی می‌شود قیمت بیت کش برای نیمه اول سال 2022 در حول و حوش قیمت 500 دلار در نوسان باشد. بیشترین قیمت این ارز در سال 2022، حدود 640 دلار پیش بینی شده است.

کارمزد تراکنش بیت کوین کش


کارمزد تراکنش بیت کوین کش

از آنجا که یکی از بزرگترین تغییرات بیت کوین کش، افزایش اندازه بلاک ها بوده است؛ نودها در هر بار تایید بلاک، تعداد بیشتری از تراکنش ها را تایید می‌کنند. هر تراکنش، علاوه بر مبلغ تراکنش، حاوی مقداری کارمزد برای نود ها است. تراکنش های بیشتر در هر بلاک به منزله کارمزد بیشتر است؛ بنابراین، با افزایش تراکنش ها، هر فرد برای انجام تراکنش لازم است کارمزد کمتری پرداخت کند.

به همین علت کارمزد انتقال در شبکه بیت کوین کش بسیار کمتر از کارمزد در شبکه بیت کوین است. این کارمزد در زمان نگارش این مقاله چیزی حدود 0.28 دلار است. ممکن است این عدد در زمان‌ هایی که شبکه بیت کش با ازدحام مواجه می‌شود کمی افزایش یابد.

خرید بیت کش


خرید بیت کش

در گذشته، اکثر ایرانیان برای خرید ارزهای دیجیتال به صرافی‌ های خراجی مانند بایننس مراجعه میکردند اما در طی تحریم های بین المللی علیه ایران، این صرافی ها اعلام کردند که ایرانی ها نمی‌توانند از خدماتشان استفاده کنند. اگرچه هنوز تعدادی از صرافی های خارجی ایرانیان را میپذیرند اما حضور در این صرافی ها همواره با ریسک های زیادی همراه است.

برای خرید ارز دیجیتال بیت کش در ایران، می‌توانید از طریق صرافی های معتبر داخلی اقدام کرده و با واریز ریال از کارت بانکی خود به درگاه صرافی، اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت کوین کش کنید. در ایران، صرافی های معتبر زیادی تلاش کرده اند تا ایرانیان نیز بتوانند بدون دغدغه در بازار پرهیجان ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و در محیطی امن در این بازار سرمایه گذاری کنند. صرافی ارزپایا، یکی از معتبر ترین صرافی های موجود در ایران است که با سابقه فعالیت چند ساله خود در این زمینه، محیطی امن و سریع را برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال فراهم کرده است.

فروش بیت کوین کش به ریال


فروش بیت کوین کش

صرافی ارزپایا برای خرید و فروش بیت کوین کش به ریال و تتر، دو بازار مجزا فراهم کرده است. معامله گران میتوانند ارزهای دیجیتال خود را در دو بازار تتری و ریالی معامله کنند. برای فروش بیت کوین کش به ریال، کافی است یکی از پلتفرم‌ های خرید و فروش آسان یا حرفه ای را انتخاب کرده و پس از مشخص نمودن میزان بیت کوین کش مورد نظرتان، بر روی گزینه فروش کلیک کنید. در قسمت بعد، مراحل خرید و فروش بیت کوین کش در ارز پایا توضیح داده شده است.

خرید و فروش بیت کش در صرافی ارزپایا


خرید و فروش بیت کوین کش

برای خرید و فروش بیت کوین کش در صرافی ارزپایا کافی است به وب سایت این صرافی به آدرس https://arzpaya.com مراجعه کرده و روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید. مراحل احراز هویت با توضیحات کامل برای شما نمایش داده خواهد شد. برای شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله رمزارز بیت کش در ارزپایا، لازم است که مراحل احراز هویت خود را کامل کنید. تمام مراحل در وب سایت صرافی توضیح داده شده اند. احراز هویت در ارزپایا بسیار سریع و آسان انجام شده و اگر در بین مراحل با مشکل مواجه شدید، پشتیبانان ارزپایا به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته برای پاسخگویی به شما حاضرند.

کیف پول بیت کوین کش


کیف پول بیت کش

پس از خرید بیت کوین کش از صرافی، می‌توانید آن را در کیف پول اختصاصی که صرافی ارزپایا در اختیار شما قرار داده است نگهداری کنید. اما اگر تمایل به ذخیره ارزهای خود در کیف پول های مخصوص ارزهای دیجیتال دارید، در این قسمت تعدادی از کیف پول های مناسب ارز بیت کوین کش معرفی و بررسی شده اند.

کیف پول های نرم افزاری بیت کوین کش

اولین گزینه برای ذخیره بیت کوین کش، کیف پول های نرم افزاری هستند. این کیف پول ها امنیت مناسبی برای مقادیر کم تا متوسط ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند. توصیه می شود که مقادیر زیاد ارزهای دیجیتال را در کیف پول های سخت افزاری ذخیره کنید.

تعدادی از کیف پول های نرم افزاری مناسب برای رمزارز بیت کش

تراست ولت (Trust wallet)

این کیف پول، یکی از معتبرترین کیف پول‌های موجود برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. کیف پول تراست ولت از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کرده و سطح امنیتی بالایی را برای دارایی‌های دیجیتال فراهم آورده است. این اپلیکیشن در دو نسخه مناسب گوشی‌های اندروید و ios در دسترس است.

اتمیک ولت (Atomic Wallet)

نرم افزار اتمیک ولت را می‌توانید بر روی گوشی یا لپ تاپ خود داشته باشید. اتمیک ولت بیش از 500 کوین و توکن را پشتیبانی کرده و یکی از معتبرترین کیف پول های نرم افزاری ارزهای دیجیتال شناخته میشود.

BTC.com

این کیف پول هم نسخه وب و هم نسخه اپلیکیشن موبایل دارد و ذخیره، ارسال و دریافت بیت کوین کش را پتشیبانی می‌کند.

کوینومی (Coinomi)

کوینومی رابط کاربری آسانی را برای تازه واردین بازار ارزهای دیجیتال فراهم آورده است. این کیف پول، فقط برای گوشی های اندروید طراحی شده و هنوز برای آیفون در دسترس نیست.

کیف پول های سخت افزاری بیت کوین کش

این کیف پول ها امنیت بیشتری از کیف پول های نرم افزاری دارند اما تهیه آن ها بر خلاف کیف پول های نرم افزاری رایگان نیست. از مشهور ترین کیف پول های سخت افزاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Ledger Nano S
  • Trezor
خرید و فروش بیت کش
4.81 از 133 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش بیت کش

بیت کوین کش، ارز دیجیتالی کاملا مستقل از بیت کوین بوده و بلاک چین اختصاصی خود را دارد که در نتیجه یک هاردفورک در سال 2017 روی شبکه بیت کوین به وجود آمد.

متوسط تعداد تراکنش های تایید شده در هر بلاک برای بیت کوین در زمان ارائه بیت کوین کش، حدود 1000 تا 1500 تراکنش در هر بلاک بود. این در حالی است که این عدد برای بیت کوین کش، 25000 تراکنش در هر بلاک است. تفاوت دیگر بیت کوین کش با بیت کوین، پشتیبانی نکردن بیت کش از SegWit است.

برای خرید ارز دیجیتال بیت کش در ایران، می‌توانید از صرافی های خارجی و داخلی استفاده کنید؛ اما از آنجا که خرید از صرافی های خارجی ریسک بالایی برای ایرانیان دارد پیشنهاد می‌شود از صرافی های معتبر داخلی مانند ارزپایا به خرید و فروش بیت کش بپردازید.