⚜️ نماد اختصاری
BCH
💎 قیمت تومانی
📈 تغییرات 24h
💲 قیمت دلاری
بیت کش (Bitcoin Cash)
آیکون ارز دیجیتال بیت کش
مقدار
ارزش (تومان)
خرید بیت کش
اطلاعات بازار جهانی
رتبه از نظر ارزش بازار
ارزش بازار (Market Cap)
دلار
بالاترین قیمت (ATH)
دلار
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  

بیت کوین کش چیست؟

سرعت، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عصر حاضر است. هر تکنولوژی برای ماندگار شدن به سرعت بالا و هزینه پایین نیاز دارد. ویژگی‌هایی که متاسفانه ارز بیت کوین فاقد آن‌ها بود. پس برای پذیرش تکنولوژی ارزهای دیجیتال، به چیزی فراتر از بیت کوین نیاز داریم: بیت کوین کش!

بیت کوین کش چیست

بیت کوین کش که به اختصار بیت کش نیز نامیده شده، با نام انگلیسی Bitcoin Cash و نام اختصاریBCH ، شناخته می‌شود. اگرچه نام بیت کوین کش ممکن است این تصور غلط را به وجود بیاورد که این ارز مستقل از بیت کوین نیست. اما بیت کوین کش، ارز دیجیتالی کاملا مستقل بوده و بلاک چین اختصاصی خود را دارد. این ارز، در نتیجه یک هاردفورک در سال ۲۰۱۷ روی شبکه بیت کوین به وجود آمد و با افزایش سایز بلاک‌ها، سرعت تراکنش‌ و مقیاس‌ پذیری شبکه را افزایش داد.

چرا ارز بیت کوین کش به وجود آمد؟

بیت کوین کش برای اصلاح نواقص بیت کوین به وجود آمد. اگر نگاهی به سازوکار شبکه بیت کوین داشته باشیم، پررنگ‌ترین نقطه ضعف آن را می‌توانیم در پایین بودن سرعت تراکنش‌ها و همچنین کارمزد بالای تراکنش‌های آن ببینیم. اطلاعات تراکنش‌های شبکه بیت کوین، توسط نودها جمع‌آوری می‌شوند. سپس نودها، این اطلاعات را به صورت بلاک‌هایی با حجم یکسان دسته بندی می‌کنند. هر بلاک، تعداد مشخصی از تراکنش را در برمی‌گیرد. زمانی که نودها یک بلاک را تأیید می‌کنند، تراکنش‌های موجود در آن انجام شده و بلاک به زنجیره بلاک چین می‌پیوندد. با این تفاسیر، متوجه می‌شویم که هرچه اندازه بلاک‌های یک شبکه بزرگ‌تر باشد (اطلاعات بیشتری در یک بلاک جا شود) سرعت تأیید تراکنش‌ها بیشتر شده و مقیاس‌ پذیری شبکه نیز افزایش می‌یابد.

چرا بیت کوین کش به وجود آمد

طبق گفته ساتوشی ناکاماتو (خالق بیت کوین) شبکه بیت کوین، شبکه‌ای همتا به همتا و مستقل برای انتقال پول است. افراد می‌توانند با استفاده از شبکه بیت کوین بدون نیاز به شخص ثالث، برای یکدیگر ارز ارسال کنند. رفته رفته، زمانی که بیت کوین توانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند، قیمت آن نیز افزایش یافت. مردم دیگر از بیت کوین برای انتقال پول استفاده نمی‌کردند بلکه بیت کوین بیشتر به روشی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد. آرمان‌های ساتوشی ناکاماتو برای بیت کوین به حقیقت نپیوست چرا که هزینه انتقال بیت کوین از حسابی به حساب دیگر زیاد بود و علاوه بر این، بیت کوین سرعت پایینی در تأیید تراکنش‌ها داشت. به همین دلیل، بیت کوین کش، در نتیجه یک هارد فورک بر روی شبکه بیت کوین به وجود آمد.

شبکه بیت کوین کش در سال ۲۰۱۸، هارد فورک دیگری را تجربه کرد و به دو شبکه بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV (Satoshi Vision) تقسیم شد. هم‌اکنون این ارز دیجیتال توانسته است جایگاه خوبی در بازار ارزهای دیجیتال به دست آورده و تبدیل به موقعیتی مناسب برای سرمایه‌گذاری شود. برای خرید بیت کوین کش با کمترین کارمزد، کلیک کنید و با ثبت نام در صرافی ارزپایا به خرید و فروش ارزهای دیجیتال در دو بازار تتر و تومان بپردازید.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش

اندازه بلاک‌ها در شبکه بیت کوین محدود و معادل ۱ مگابایت است. این به معنای این است که نودها با تأیید هر بلاک، تنها می‌توانند به اندازه ۱ مگابایت تراکنش‌‌ تأیید ‌کنند. اما بیت کوین کش، سایز بلاک‌ها را بین ۸ تا ۳۲ مگابایت متغیر در نظر گرفت. به این ترتیب، زمانی که شبکه با ازدحام روبه‌رو می‌شود و حجم زیادی از تراکنش‌ها در صف تأیید می‌مانند شبکه بیت کوین کش با افزایش دادن سایز بلاک‌ها، روند تأیید شدن تراکنش‌ها را تسریع می‌کند.

تفاوت بیت کوین و بیت کش

متوسط تعداد تراکنش‌های تأیید شده در هر بلاک برای بیت کوین در زمان ارائه بیت کوین کش، حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تراکنش در هر بلاک بود. این در حالی است که متوسط تراکنش‌های تأیید شده در هر بلاک برای شبکه بیت کوین کش، ۲۵۰۰۰ تراکنش در هر بلاک است. حامیان اصلی رمز ارز بیت کوین کش، اغلب به اهداف اصلی ناکاماتو برای ایجاد یک روش پرداخت همتا به همتا اشاره کرده و افزایش سایز بلوک‌های بیت کوین را به عنوان تنها راه حل بیت کوین برای رسیدن به این اهداف می‌دانند. آن‌ها معتقدند این کار، باعث می‌شود بیت کوین بتواند با سازمان‌های بزرگی مانند Visa رقابت کند. چرا که این سازمان‌ها، کارمزد زیادی برای تراکنش‌های بین‌المللی دریافت می‌کنند.

تفاوت دیگر بیت کوین کش با بیت کوین، پشتیبانی نکردن از SegWit است. این کلمه مخفف کلمات Segregated Witness  بوده و به روشی اطلاق می‌شود که در آن بخشی از اطلاعات تراکنش‌ها حذف شده و بیرون از شبکه بلاک چین پردازش می‌شوند. این کار، به کوچک شدن اطلاعات تراکنش‌ها کمک کرده و باعث می‌شود تعداد بیشتری تراکنش در یک بلاک جای بگیرند. روش سگویت، روش دیگری برای افزایش سرعت و مقیاس پذیری شبکه بیت کوین است که شبکه بیت کوین کش از آن استفاده نمی‌کند و فقط بر روی شبکه بیت کوین قابل اجرا است.

مزایای خرید ارز بیت کوین کش در صرافی ارزپایا

کمترین کارمزد
کمترین کارمزد
پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی ۲۴ ساعته
کسب درآمد از معاملات دوستان
کسب درآمد از معاملات دوستان
تسویه ریالی 24 ساعته
تسویه ریالی ۲۴ ساعته

شباهت بیت کوین و بیت کش

علی‌رغم تمام تفاوت‌ ها، ارز دیجیتال بیت کش فورکی از شبکه بیت کوین است و با آن شباهت های زیادی دارد. برای مثال، هر دوی آن ها از مکانیسم اجماع اثبات کار (POW) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. تعداد عرضه کل بیت کوین و بیت کوین کش نیز با یکدیگر برابر بوده و معادل ۲۱ میلیون است. همچنین بیت کوین کش، از الگوریتمی مشابه الگوریتم بیت کوین برای تنظیم سختی ماینینگ استفاده می‌کند. طبق این الگوریتم، سختی شبکه بیت کوین کش هر ۲۰۱۶ بلاک یک بار یا تقریبا هر دو هفته یک بار تنظیم می‌شود.

قیمت بیت کوین کش

قیمت بیت کوین کش

اوج تاریخی این ارز در سال ۲۰۱۷ و با قیمت حدود ۳۷۸۵ دلار رقم خورد. پایین‌ترین قیمت بیت کوین کش تنها یک سال بعد و در قیمت ۷۵ دلار ثبت شد. پس از آن، در سال ۲۰۲۱ زمانی که بیت کوین اوج تاریخی (All time high – ATH) جدید خود را با قیمت ۶۴ هزار دلار ثبت کرد، قیمت بیت کوین کش به ۱۶۳۵ دلار رسید. پس از آن، تمام ارزهای دیجیتال وارد یک روند نزولی شده و اصلاح قیمت خود را آغاز کردند. قیمت BCH نیز از این قاعده مستثنی نبود.

قیمت بیتکوین کش، وابستگی زیادی به جو حاکم بر دنیای ارزهای دیجیتال، علی الخصوص بیت کوین دارد. در حال حاضر، به نظر می‌رسد بیت کوین پس از یک کاهش قیمت شدید، اکنون در کف قیمتی خود قرار گرفته و آماده صعود است. پیش بینی می‌شود قیمت بیت کوین کش آینده روشنی پیش رو داشته باشد. بیشترین قیمت این ارز در سال ۲۰۲۲، حدود ۵۰۰ دلار پیش بینی شده است. پیش‌بینی‌های زیادی برای آینده قیمت بیت کوین کش منتشر شده‌اند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

آینده بیت کوین کش

بیت کوین کش، با حل کردن یک از اصلی‌ترین مشکلات بلاک چین بیت کوین، توانست طرفداران زیادی پیدا کند. درصورتی که این ارز بتواند همگام با پیشرفت‌های سریع دنیای ارزهای دیجیتال گسترش یابد قطعا می‌تواند رشد چشمگیری داشته باشد. وب سایت Wallet Investor رمز ارز بیت کش را ارزی مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌داند. این وب سایت، قیمت بیت کوین کش را در سال ۲۰۲۶، حدود ۳۰۰۶ دلار برآورد کرده است. وب سایت CoinSwitch نیز دیدی مثبت نسبت به آینده ارز BCH دارد. این وب سایت میگوید بسیاری از ویژگی‌های بیت کوین کش در آینده نزدیک رونمایی خواهند شد.

از آنجا که قیمت بیت کوین کش وابستگی زیادی به قیمت بیت کوین دارد، انتظار می‌رود این ارز دیجیتال در انتهای سال ۲۰۲۵ با قیمت ۵۸۹۰ دلار معامله شود. البته لازم به ذکر است که تمام تحلیل‌های ذکر شده صرفا بیان احتمالات بوده و هیچ کدام نمی‌توانند به طور دقیق آینده قیمت بیت کوین کش را پیش بینی کنند؛ بنابراین پیش از سرمایه گذاری تحقیقات خود را به طور کامل انجام داده و رعایت اصول مدیریت سرمایه را فراموش نکنید.

کارمزد تراکنش بیت کوین کش

کارمزد تراکنش بیت کوین کش

از آنجا که یکی از بزرگ‌ترین تغییرات بیت کوین کش، افزایش اندازه بلاک‌ها بوده است؛ نودها در هر بار تأیید بلاک، تعداد بیشتری از تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. هر تراکنش، علاوه بر مبلغ تراکنش، حاوی مقداری کارمزد برای نودها است. تراکنش‌های بیشتر در هر بلاک به منزله کارمزد بیشتر است؛ بنابراین، با افزایش تراکنش‌ها، هر فرد برای انجام تراکنش لازم است کارمزد کمتری پرداخت کند. به همین علت کارمزد انتقال در شبکه بیت کوین کش بسیار کمتر از کارمزد در شبکه بیت کوین است. این کارمزد در زمان نگارش این مقاله چیزی حدود ۰.۰۰۰۴۹ ارز BCH است. ممکن است این عدد در زمان‌هایی که شبکه بیت کش با ازدحام مواجه می‌شود کمی افزایش یابد.

خرید بیت کوین کش

خرید بیت کوین کش

در گذشته، اکثر ایرانیان برای خرید بیت کوین کش یا به طور کلی  خرید ارز دیجیتال به صرافی‌ های خراجی مانند بایننس مراجعه می‌کردند. اما در طی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این صرافی ها اعلام کردند که ایرانی‌ها نمی‌توانند از خدماتشان استفاده کنند. اگرچه هنوز تعدادی از صرافی های خارجی ایرانیان را می‌پذیرند اما حضور در این صرافی ها همواره با ریسک‌های زیادی همراه است.

برای خرید بیت کوین کش در ایران، می‌توانید از طریق صرافی های معتبر داخلی اقدام کرده و با واریز ریال از کارت بانکی خود به درگاه صرافی، اقدام به خرید بیت کوین کش کنید. در ایران، صرافی های معتبر زیادی تلاش کرده‌اند تا ایرانیان نیز بتوانند بدون دغدغه در بازار پرهیجان ارزهای دیجیتال فعالیت کرده و در محیطی امن در این بازار سرمایه گذاری کنند. صرافی ارزپایا، یکی از معتبرترین صرافی‌های موجود در ایران است که با سابقه فعالیت چند ساله خود در این زمینه، محیطی امن و سریع را برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال فراهم کرده است.

فروش بیت کوین کش

فروش بیت کوین کش

صرافی ارزپایا برای خرید و فروش بیت کوین کش به ریال و ارز تتر  دو بازار مجزا فراهم کرده است. معامله گران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در دو بازار تتری و ریالی معامله کنند. برای فروش بیت کوین کش به ریال، کافی است یکی از پلتفرم‌های خرید و فروش آسان یا حرفه‌ای را انتخاب کرده و پس از مشخص نمودن میزان بیت کوین کش مورد نظرتان، بر روی گزینه فروش کلیک کنید. در قسمت بعد، مراحل  فروش و خرید بیت کوین کش در ارزپایا توضیح داده شده است.

خرید و فروش بیت کش در صرافی ارزپایا

خرید و فروش بیت کوین کش

از آنجا که کارمزد شبکه بیت کوین کش مقدار ناچیزی است، اکثر معامله گران برای انتقال پول از این ارز استفاده می‌کنند. صرافی ارزپایا نیز با سرعت بالا در واریز و برداشت ارزهای دیجیتال، شرایط بسیار مناسبی را برای خرید بیت کوین کش، نگهداری و انتقال آن ایجاد کرده است. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا کافی است کلیک کنید. پس از ثبت نام،‌ مراحل احراز هویت با توضیحات کامل برای شما نمایش داده خواهد شد. برای شروع به خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله رمز ارز بیت کش در ارزپایا، لازم است که مراحل احراز هویت خود را کامل کنید. تمام مراحل در وب سایت صرافی توضیح داده شده‌اند. احراز هویت در ارزپایا بسیار سریع و آسان انجام شده و اگر در بین مراحل با مشکل مواجه شدید، پشتیبانان ارزپایا به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته برای پاسخگویی به شما حاضرند.

آموزش تصویری خرید بیت کوین کش در صرافی ارزپایا

کیف پول بیت کوین کش

پس از خرید بیت کوین کش از صرافی، می‌توانید آن را در کیف پول اختصاصی که صرافی ارزپایا در اختیار شما قرار داده است نگهداری کنید. اما اگر تمایل به ذخیره ارزهای خود در کیف پول‌های مخصوص ارزهای دیجیتال دارید، در این قسمت تعدادی از کیف پول های مناسب ارز بیت کوین کش معرفی و بررسی شده‌اند.

کیف پول بیت کوین کش

کیف پول های نرم افزاری بیت کوین کش

اولین گزینه برای ذخیره بیت کوین کش، کیف پول های نرم افزاری هستند. این کیف پول ها امنیت مناسبی برای مقادیر کم تا متوسط ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند. توصیه می‌شود که مقادیر زیاد ارزهای دیجیتال را در کیف پول های سخت افزاری ذخیره کنید. در ادامه تعدادی از کیف پول های نرم افزاری مناسب برای رمز ارز بیت کش معرفی شده‌اند.

تراست ولت (Trust wallet)

کیف پول تراست ولت یکی از معتبرترین کیف پول‌های موجود برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. کیف پول تراست ولت از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کرده و سطح امنیتی بالایی را برای دارایی‌های دیجیتال فراهم آورده است. این اپلیکیشن در دو نسخه مناسب گوشی‌های اندروید و iOS در دسترس است.

اتمیک ولت  (Atomic Wallet)

نرم افزار اتمیک ولت را می‌توانید بر روی گوشی یا لپ تاپ خود داشته باشید. اتمیک ولت بیش از ۵۰۰ کوین و توکن را پشتیبانی کرده و یکی از معتبرترین کیف پول های نرم افزاری ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

BTC.com

این کیف پول هم نسخه وب و هم نسخه اپلیکیشن موبایل دارد و ذخیره، ارسال و دریافت بیت کوین کش را پشتیبانی می‌کند.

کوینومی (Coinomi)

کوینومی رابط کاربری آسانی را برای تازه‌واردین بازار ارزهای دیجیتال فراهم آورده است.

کیف پول های سخت افزاری بیت کوین کش

این کیف پول ها امنیت بیشتری از کیف پول های نرم افزاری دارند اما تهیه آن‌ها بر خلاف کیف پول های نرم افزاری رایگان نیست. کیف پول های سخت افزاری ظاهری شبیه به یک فلش مموری داشته و می‌توان آن‌ها را به کامپیوتر یا گوشی متصل کرد. برخی از آنان دارای صفحه نمایشگر کوچکی برای نمایش اطلاعات ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول‌های سخت افزاری صرفا زمانی استفاده می‌شوند که معامله‌گر قصد ذخیره حجم زیادی از ارزهای دیجیتال برای مدت زمان طولانی را داشته باشد. از مشهورترین کیف پول های سخت افزاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Ledger Nano S
  • Trezor

خرید و فروش بیت کش
4.81 از 133 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش بیت کش

بیت کوین کش، ارز دیجیتالی کاملا مستقل از بیت کوین بوده و بلاک چین اختصاصی خود را دارد که در نتیجه یک هاردفورک در سال 2017 روی شبکه بیت کوین به وجود آمد.

متوسط تعداد تراکنش های تایید شده در هر بلاک برای بیت کوین در زمان ارائه بیت کوین کش، حدود 1000 تا 1500 تراکنش در هر بلاک بود. این در حالی است که این عدد برای بیت کوین کش، 25000 تراکنش در هر بلاک است. تفاوت دیگر بیت کوین کش با بیت کوین، پشتیبانی نکردن بیت کش از SegWit است.

برای خرید ارز دیجیتال بیت کش در ایران، می‌توانید از صرافی های خارجی و داخلی استفاده کنید؛ اما از آنجا که خرید از صرافی های خارجی ریسک بالایی برای ایرانیان دارد پیشنهاد می‌شود از صرافی های معتبر داخلی مانند ارزپایا به خرید و فروش بیت کش بپردازید.

نظرات کاربران درباره خرید بیت کوین کش