اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
LINK
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال سند لینک

لینک

LINK | chainlink

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟


چین لینک چیست

در دنیای امروز، بیش از آنچه به کاربرد پلتفرم های بلاک چینی پرداخته می‌شود، به قیمت و نوسان های قیمت آن ها پرداخته شده است. آیا پلتفرم ‌های بلاک چینی می‌توانند در پیش‌بینی آب و هوا به انسان‌ها کمک کنند؟ یا فقط به درد انتقال پول و بازی‌های شرط‌بندی می‌خورند؟ چین لینک برای پاسخ به این سوال به وجود آمده است. این پلتفرم، دنیای واقعی را به دنیای بلاک چین پیوند می‌زند.

نام چین لینک، بین طرفداران ترید ارزهای دیجیتال، نام محبوبی است. این ارز با حرکات قیمت منظم و قابل پیش بینی خود، فرصت خوبی را برای تریدر ها ایجاد کرده است. اما ارزهای دیجیتال، فراتر از نوسان‌ های قیمتی هستند. هر ارز دیجیتال بزرگ، تکنولوژی و نوآوری خاص خود را به دنیا ارائه داده است.

پلتفرم چین لینک، قابلیت وارد کردن اطلاعات خارج از زنجیره بلاک چین به قرارداد های هوشمند داخل زنجیره بلاک چین را فراهم می‌کند. این پلتفرم، از اوراکل‌ها (oracles) برای دریافت و پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. در واقع، پلتفرم چین لینک، پلتفرمی غیر متمرکز است که می‌تواند داده‌های دنیای واقعی را به درون بلاک چین هدایت کند. این شبکه از اوراکل‌های پخش شده در سرتاسر جهان ایجاد شده است. برای درک سازوکار چین لینک، ابتدا باید مفهوم اوراکل و قرارداد هوشمند توضیح داده شود:


قرارداد هوشمند چیست؟


قرارداد هوشمند در چین لینک

قرارداد های هوشمند، قرارداد هایی هستند که تمام مفاد آن ‌ها از پیش تعیین و کدنویسی شده است. این قراردادها به صورت خودکار اجرا شده و زمانی که تمام شرایط ذکر شده در قرارداد براورده شوند، قرارداد اجرا خواهد شد. ساده ‌ترین مثال قرارداد های هوشمند، خودپرداز ها هستند. این قرارداد ها با منطق «اگر-آنگاه» نوشته می‌شوند. زمانی که شما به یک دستگاه خودپرداز مراجعه می‌کنید؛ اگر رمز خود را درست وارد کنید، آنگاه دستگاه منویی را به شما نمایش خواهد داد. اگر گزینه برداشت وجه را انتخاب کرده و مبلغ مورد نیاز خود را وارد کنید. قرارداد هوشمند نوشته شده برای دستگاه، موجودی شما را چک کرده و اگر موجودی کافی داشتید، آنگاه مبلغ درخواستی را به شما پرداخت می‌کند.

ملاحظه می‌کنید که گرفتن پول از دستگاه عابربانک، یک نمونه ساده استفاده از قرارداد های هوشمند است. این قرارداد ها کاربرد های بسیار زیادی دارند و می‌توانند در موارد مختلف برای انجام کارهای بسیار پیچیده استفاده شوند. این قراردادها با پلتفرم اتریوم وارد دنیای بلاک چین شدند.

از آنجا که قرارداد های هوشمند در بلاک چین غیرقابل تغییر بوده و همه افراد می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند؛ استفاده از آن‌ها در بلاک چین، امنیت معاملات را برقرار کرده و بین طرفین اعتماد ایجاد می‌کند. اما این قراردادها، نقاط ضعفی نیز دارند.

صرفا اطلاعاتی می‌توانند وارد قرارداد هوشمند شوند که در بلاک چین حضور داشته باشند. برای مثال، اگر شما می‌خواهید یک معامله با همکارتان ترتیب دهید، باید وارد بلاک چین اتریوم شده و اطلاعات را وارد قرارداد کنید. این قرارداد ها نمی‌توانند هیچ دیتایی از هیچ منبع خارجی بخوانند و تمام اطلاعات باید به صورت دستی و توسط طرفین قرارداد وارد شود.

اما قرارداد های هوشمند فقط برای انجام معاملات نیستند. آن‌ ها می‌توانند با دریافت داده‌ های آب و هوایی یک منطقه، با استفاده از کدی که برایشان نوشته شده است، هوای روز بعد را پیش ‌بینی کنند یا می‌توانند با جمع‌آوری داده ‌های ترافیکی در یک شهر، کاری کنند که نقاط پرازدحام به رنگ قرمز نشان داده شود.

اما نمی‌توان تمام این اطلاعات را یک به یک به قراردادها وارد کرد، این جاست که اوراکل‌ها وارد بازی می‌شوند.


اوراکل چیست؟‌


اوراکل در چین لینک

اوراکل ها، نرم‌افزارهایی هستند که با عنوان میان افزار شناخته شده و می‌توانند مانند واسطه ای بین اطلاعات دنیای واقعی و دنیای بلاک چین عمل کنند. آن‌ها داده ‌ها را از دنیای واقعی گرفته و آن‌ها را به زبان قراردادهای هوشمند ترجمه کنند. برای مثال، اگر یک مرکز هواشناسی، نرم‌افزاری ایجاد کند که متوسط دمای هر روز را اندازه گیری کرده و به زبان قابل فهم برای یک قرارداد هوشمند ترجمه کند، می‌توان گفت که آن مرکز هواشناسی یک اوراکل دارد که با کمک آن می‌تواند داده ‌هایش را وارد شبکه بلاک چین کند.

اما آیا این مراکز داده متمرکز، تهدیدی برای غیرمتمرکز بودن شبکه بلاک چین ایجاد نمی‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال، بیایید یک بار دیگر دانسته‌ هایمان را تا اینجای کار را مرور کنیم:

 • قرارداد های هوشمند، کد هایی قابل مشاهده و غیرقابل تعویض هستند که بر اساس «اگر-آنگاه» نوشته شده و به محض فراهم شدن شرایط «اگر» دستور نوشته شده برای شرایط «آنگاه» را اجرا می‌کنند.
 • داده ‌های شرایط اگر و آنگاه، به صورت سنتی از شبکه بلاک چین تامین می‌شدند اما هدف چین لینک، خواندن داده‌ ها از محیطی بیرون از شبکه بلاک چین بود.
 • اوراکل ‌ها، برای خواندن و ترجمه کردن داده ‌ها به زبان قرارداد های هوشمند به وجود آمدند. آن‌ها داده ‌های موجود را جمع‌آوری کرده و به زبان قراردادهای هوشمند ترجمه می‌کنند.
 • از آن جا که اوراکل ها بیرون از شبکه بلاک چین قرار گرفته اند ممکن است اطلاعات اشتباه را به شبکه مخابره کنند و باعث ایجاد مشکل در کار قرارداد هوشمند شوند.

شبکه چین لینک نیز مانند تمام شبکه‌ های بلاک چینی دیگر، حاوی نود هایی در سراسر جهان است که اطلاعات خارج از بلاک چین را وارد بلاک چین کرده و آن‌ها را با یک قرارداد هوشمند پردازش می‌کنند. این نودها، به استفاده از پروتکل های امنیتی قوی مجهز شده و میتوانند امینت لازم برای مورد اعتماد بودن شبکه چین لینک را فراهم کنند.

تصور کنید که 10 اوراکل مختلف، در حال مخابره کردن اطلاعات آب و هوایی یک منطقه هستند. در صورتی که یک یا دو اوراکل اطلاعاتی مغایر با اطلاعات دیگر اوراکل‌ ها مخابره کنند، اطلاعات دریافت شده از آن دو اوراکل نادیده گرفته شده و اطلاعاتی که اکثر اوراکل‌ها بر آن توافق دارند، وارد زنجیره می‌شوند.


تاریخچه چین لینک


تاریخچه چین لینک

چین لینک در سال 2017 توسط Sergey Nazarov و Steve Ellisایجاد شد. این دو با کمک Ari Juels، استاد دانشگاه کرنل، سپیدنامه (White paper) چین لینک را نوشتند و عنوان کردند که این پلتفرم، پلی بین دنیای واقعی و دنیای بلاک چین ایجاد می‌کند. این شبکه به صورت رسمی قعالیت خود را در سال 2019 آغاز کرد.

اخیرا، سپیدنامه چین لینک ۲ نیز منتشر شده که در آن، قابلیت ‌های شبکه غیر متمرکز اوراکل‌ ها گسترش داده شده و چگونگی تکامل شبکه چین لینک در آینده توضیح داده شده است.


کاربرد چین لینک


کاربرد چین لینک

دامنه کاربرد بسیار وسیعی برای شبکه چین لینک وجود دارد. هر کسی می‌تواند وارد این شبکه شده، قرارداد هوشمند مدنظر خود را تعریف کرده و داده ‌هایش را از طریق یک اوراکل وارد قرارداد کند. برای مثال، کاربردهای زیر از جمله کاربرد های مشهور شبکه چین لینک هستند:

 • قابل استفاده در شبکه‌های بانکی
 • صرافی‌های غیرمتمرکز
 • جمع‌اوری اطلاعات در کتابخانه ها
 • جمع اوری اطلاعات در مراکز هواشناسی

قیمت ارز دیجیتال چین لینک


قیمت چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک که با نام اختصاری لینک (LINK) شناخته می‌شود، مانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر فراز و فرودهای زیادی را در قیمت خود تجربه کرده است. در حال حاضر، ارز لینک با قیمت 15 دلار معامله شده و ۲۲امین ارز دیجیتال بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار است.

اما این ارز، کار خود را از قیمت‌های بسیار پایین شروع کرده است. زمانی که رمزارز لینک برای اولین بار در سال 2017 وارد بازار شد، با ارزشی حدود یک سنت معامله می‌شد. قیمت این ارز، تا مدتی در همین محدوده ماند. در اواسط سال 2019، هر توکن لینک کمتر از 1 دلار قیمت داشت اما قیمت این توکن رفته رفته افزایش پیدا کرد و بین ۱ تا ۴ دلار شروع به نوسان کرد.

در نیمه دوم سال 2020، قیمت لینک شروع به افزایش کرد و هر توکن لینک، با ارزشی بیش از ۱۴ دلار معامله شد. در فوریه سال ۲۰۲۱، قیمت لینک به حدود ۳۷ دلار برای هر توکن رسید. البته لینک نتوانست در این قیمت باقی بماند و همزمان با اصلاح قیمت کلی بازار ارزهای دیجیتال، قیمت این ارز نیز کاهش پیدا کرد.


خرید و فروش چین لینک در ایران


خرید و فروش چین لینک

ارزهای دیجیتال، در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز قابل خریداری هستند. متاسفانه صرافی ‌های متمرکز خارجی و برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز، به ایرانیان اجازه استفاده از خدمات خود را نمی‌دهند. ایران در لیست تحریم های بین المللی قرار دارد و به همین علت، ایرانیان نمی‌توانند با خیال راحت در صرافی های بین المللی به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

صرافی‌ های داخلی، با ارائه خدمات مناسب، سعی دارند به ایرانیان برای فعالیت در بازار جهانی ارزهای دیجیتال کمک کنند. صرافی ارزپایا، یکی از معتبرترین صرافی های ارزهای دیجیتال است که امکان خرید رمزارزهای مطرح بازار ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است. ایرانیان می‌توانند با مراجعه به وب سایت این صرافی، نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله رمز ارز chainlink اقدام کنند.


خرید ارز دیجیتال چین لینک


خرید ارز دیجیتال چین لینک

برای خرید ارز دیجیتال چین لینک، کافی است به وب سایت صرافی ارزپایا به آدرس https://arzpaya.com مراجعه کرده و با کلیک بر روی گزینه «ثبت نام» وارد این پلتفرم معاملاتی شوید. برای تامین بیشتر امنیت در صرافی، لازم است پیش از شروع معاملات، مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. احراز هویت در این صرافی فرایندی سریع و آسان داشته و درصورتی که تمام مراحل را طبق توضیحات موجود در وب سایت انجام دهید، در کوتاه ترین زمان می‌توانید پنل معاملاتی خود در ارزپایا را داشته باشید.

پس از انجام مراحل احراز هویت، اطلاعات حساب بانکی خود را نیز وارد کنید. این اطلاعات، برای واریز یا برداشت وجه از صرافی مورد نیاز هستند. سپس می‌توانید با رفتن به درگاه پرداخت، مبلغ موردنظرتان را مستقیما از حساب بانکی به پنل ارزپایای خود منتقل کرده و ارز لینک را خریداری کنید. برای خرید ارزهای دیجیتال از جمله رمزارز link دو پنل خرید آسان و خرید حرفه‌ای در نظر گرفته شده است.

در پنل خرید آسان، می‌توانید ارز لینک را در کمترین زمان ممکن خریداری کنید. از آنجا که صرافی ارزپایا، یک صرافی همتا به همتا است، برای خرید ارزهای دیجیتال، قیمت ارز در پنل خرید آسان، بر اساس میانگین قیمت سفارشات فروش ثبت شده در پنل محاسبه می‌گردد.

اگر تمایل دارید ارز لینک را با قیمت مد نظر خود خریداری کنید، می‌توانید سفارش خریدتان را در قسمت خرید و فروش حرفه‌ ای ثبت کنید. در این پنل، امکانات دیگری از جمله نمودار قیمتی و ابزار مورد نیاز برای تحلیل تکنیکال ارائه شده است.


فروش چین لینک به صرافی ارزپایا


فروش چین لینک

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، می‌توانید ارز چین لینک خود را در دو قسمت خرید و فروش آسان و خرید و فروش حرفه ای معامله کنید. برای انتقال توکن های لینک از کیف پول یا صرافی های دیگر به ارزپایا، کافی است ارزهای دیجیتال را به آدرس کیف پول اختصاصی که صرافی در اختیارتان قرارداده است بفرستید و سپس آن‌ها را با قیمت مد نظر خود در صرافی معامله کنید.

در هنگام انتقال ارزهای دیجیتال، به هماهنگی شبکه‌ ارزها در مبدا و مقصد توجه داشته باشید.


کارمزد چین لینک


کارمزد چین لینک

چین لینک، توکن ERC677 بوده که نوع توسعه یافته ‌ای از استاندارد ERC20 است. از آنجا که این ارز بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده، کارمزد تراکنش‌ های بالایی دارد. کارمزد هر تراکنش در شبکه لینک حدود 2 توکن لینک است. البته برای خرید و فروش لینک در صرافی ارزپایا، نیازی به پرداخت کارمزد شبکه نیست و صرفا لازم است که کارمزد صرافی را پرداخت کنید.

صرافی ارزپایا، کمترین کارمزد در بین دیگر صرافی های ارز دیجیتال ایرانی را دارد. کارمزد در این صرافی 0.2 درصد از حجم کل معامله است.


بهترین کیف پول مناسب چین لینک


بهترین کیف پول چین لینک

همان طور که گفته شد، ارز دیجیتال لینک، بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده و کیف پول هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی کنند، می توانند رمزارز لینک را نیز بر روی خود ذخیره کنند. ارزهای دیجیتال، می‌توانند بر روی کیف پول های تحت وب، نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره شوند. کیف پول های نرم افزاری رایج ترین نوع کیف پول های دیجیتالی هستند. امنیت در این کیف پول ها بیشتر از کیف پول های تحت وب و کمتر از کیف پول های سخت افزاری است. این نوع کیف پول ها برای ذخیره مقادیر کم تا متوسط ارزهای دیجیتال مناسب هستند.

چند نمونه از بهترین کیف پول های ارز لینک در ادامه معرفی و بررسی شده اند:
 • تراست ولت (Trust Wallet)

  این کیف پول، یک کیف پول نرم افزاری بوده و تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند. درون این کیف پول، مارکتی از اپلیکیشن های غیر متمرکز وجود دارد.

 • متا ماسک (MetaMask)

  متاماسک نیز یکی از کیف پول‌ های مطرح نرم افزاری است. این کیف پول افرونه ای برای مرورگرهای کروم و بریو نیز ارائه داده است.

 • Ledger Nano S/X

  کیف پول های لجر، کیف پول های سخت افزاری ارزهای دیجیتال هستنند و امنیت بسیار بالایی برای ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند. این کیف پول ها برخلاف کیف پول های نرم افزاری رایگان نیستند.

خرید و فروش لینک
4.56 از 146 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش لینک

پلتفرم چین لینک، قابلیت وارد کردن اطلاعات خارج از زنجیره بلاک چین به قرارداد های هوشمند داخل زنجیره بلاک چین را فراهم می‌کند. این پلتفرم، از اوراکل‌ها (oracles) برای دریافت و پردازش اطلاعات استفاده می‌کند.

پیشنهاد می کنیم که برای خرید چین لینک از طریق صرافی های معتبر داخلی همانند ارزپایا معامله کنید.

نظرات کاربران