⚜️ نماد اختصاری
SOL
💎 قیمت تومانی
📈 تغییرات 24h
💲 قیمت دلاری
سولانا (Solana)
آیکون ارز دیجیتال سولانا
مقدار
ارزش (تومان)
خرید سولانا
اطلاعات بازار جهانی
رتبه از نظر ارزش بازار
ارزش بازار (Market Cap)
دلار
بالاترین قیمت (ATH)
دلار
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  

ارز دیجیتال سولانا چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال را همه با ارز دیجیتال بیت کوین می‌شناسند. رمز ارزی که نقل و انتقال پول را در سراسر جهان ساده‌تر از همیشه کرد. اما این رمز ارز، در کنار مزایای شگفت انگیز، معایبی نیز دارد. با گسترش بازار کریپتوکارنسی و ورود نسل‌های جدید بلاک چین، نقص‌های بیت کوین بیشتر از همیشه به چشم آمد. کارمزد بالا و سرعت پایین، دو مورد از بزرگ‌ترین مشکلات شبکه بیت کوین هستند که همچنان حل نشده باقی مانده‌اند. اما ارز سولانا (SOL) با هدف رفع این مشکلات و ایجاد بلاک چینی به روز ایجاد شد.

سولانا چیست

سولانا یک شبکه بلاک چین است که با هدف تسهیل ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز، افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزد آن‌ها به وجود آمده است. این درحالی است که اتریوم، به‌عنوان جدی‌ترین رقیب سولانا، همچنان از سرعت پایین و کارمزد بالای تراکنش‌ها رنج می‌برد. مشکلی که سولانا توانسته است آن را به‌خوبی حل کند. شاید حتی بتوان گفت که ضعف اتریوم باعث شد که راه برای ورود و رشد پروژه‌هایی مانند سولانا باز شود.

الگوریتم اجماع سولانا POH یا گواه اثبات تاریخچه نامیده می‌شود که یک الگوریتم تغییر یافته از الگوریتم POS است. این الگوریتم باعث می‌شود که Solana از نظر تئوری بتواند بیش از ۶۵۰۰۰ تراکنش را در کسری از ثانیه پردازش کند. همچنین هزینه تراکنش‌های شبکه این ارز، تقریبا نزدیک به صفر است. در نهایت، می‌توان گفت که سولانا بستری مناسب برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز(Dapp) ، پروژه‌های مالی غیر متمرکز (Defi)، قراردادهای هوشمند و توکن غیر مثلی (NFT) فراهم کرده است. سولانا در سال های اخیر توانسته است به خوبی نظر توسعه دهندگان را به خود جلب کند و امروزه صدها پروژه مختلف بر بستر بلاک چین این رمز ارز، در حال اجرا هستند. با این تفاسیر می‌توان خرید سولانا را راهی منطقی و سودده برای سرمایه‌گذاری دانست. برای ثبت نام در ارزپایا و خرید سولانا با کمترین کارمزد، کلیک کنید.

بنیان گذار ارز سولانا

بنیان گذار ارز سولانا

ایده اصلی سولانا اولین بار توسط آناتولی یاکوونکو در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت. این مهندس نابغه، کار خود را در شرکت مشهور کوالکوم، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تراشه سازی جهان آغاز کرد. یاکوونکو توانست خیلی سریع پله‌های ترقی را طی کند و در سال ۲۰۱۵، مدیر ارشد مهندس کارکنان کوالکوم شود. او بعدا مسیر حرفه‌ای خود را تغییر داد و به‌عنوان مهندس نرم افزار در شرکت Dropbox مشغول به کار شد. یاکوونکو به دلیل تجربه‌ای که در طراحی سیستم‌های غیرمتمرکز کسب کرده بود، تصمیم به ایجاد پروژه سولانا گرفت. اما برای پیشبرد پروژه‌ای به این عظمت، به کمک همکاران خود نیاز داشت.

گرگ فیتز جرالد از دوستان و همکاران نزدیک آناتولی در شرکت کوالکوم، تصمیم گرفت که با آناتولی برای تحقق این پروژه عظیم همکاری کند. همکاری این دو نفر باعث تاسیس شرکت سولانا شد. در نهایت با افزایش اعضای این پروژه، ارز دیجیتال سول، در سال ۲۰۲۰ رسما شروع به کار کرد. در حال حاضر آناتولی در سمت مدیرعامل سولانا و فیتز جرالد نیز به‌عنوان مدیر ارشد فناوری این شرکت فعالیت می‌کند.

تاریخچه ارز سولانا

تاریخچه ارز دیجیتال سولانا

در ماه فوریه ۲۰۱۸، کار بر روی نمونه اولیه ارز دیجیتال سولانا آغاز شد. در ماه آوریل، اولین مرحله عرضه اولیه این رمز ارز تحت عنوان Seed Sale یا فروش اولیه انجام گرفت. در این عرضه، حدود ۷۹ میلیون واحد از این ارز با قیمت ۰.۰۴۰ دلار به فروش رسید و درآمدی معادل ۳.۱۷ میلیون دلار نصیب توسعه دهندگان سولانا شد. دومین مرحله عرضه اولیه سولانا تحت عنوان Founding Sale در ژوئن ۲۰۱۸ انجام شد. در این مرحله، حدود ۶۳ میلیون واحد از این رمز ارز با نرخ ۰.۲ دلار فروخته شد. درآمد حاصل از این عرضه حدود ۱۲.۶۳ میلیون دلار بود.

با اتمام مرحله دوم عرضه سولانا، شبکه آزمایشی عمومی این پروژه در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد. این شبکه آزمایشی کار خود را در ابتدا با ۵۰ اعتبارسنج آغاز کرد و با توجه به پیشرفت پروژه، یاکوونکو و فیتزجرالد شرکت Loom را تاسیس کردند. با این حال، نام شرکت Loom به دلیل شباهتی که با یک پروژه فعال در بازار رمز ارزها داشت، به Solana تغییر کرد. نام سولانا از یک شهر ساحلی کوچک در نزدیکی سن دیگو گرفته شده است. این شهر در نزدیکی محلی است که بنیان‌گذاران سولانا در زمان کار برای شرکت کوالکوم در آن زندگی می‌کردند. در ۹ ژوئیه ۲۰۱۹، سومین مرحله عرضه سولانا تحت عنوان Validator Sale انجام شد. در این مرحله، تعداد ۲۵۳۳۱۶۵۳ واحد از این کوین با قیمت هر واحد ۰.۲۲۵ دلار به فروش رسید. درآمد حاصل از این عرضه معادل ۵.۷۰ میلیون دلار بود.

در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۰، در گام چهارم و آخرین مرحله تامین مالی برای پروژه سولانا، حدود ۹۱۷۵۵۲۰ واحد از این رمز ارز با قیمت هر واحد ۰.۲۵۰ دلار فروخته شد. در این مرحله حدود ۲.۲۹ میلیون دلار جمع‌آوری شد. بعد از اتمام ۴ مرحله عرضه اولیه خصوصی، در نهایت تیم سولانا در ماه مارس ۲۰۲۰ شبکه این رمز ارز و توکن SOL را به صورت عرضه اولیه عمومی منتشر کردند. در این عرضه اولیه عمومی که از طریق پلتفرم Coin List انجام شد، افراد زیادی اقدام به خرید سولانا کرده و بنیاد سولانا سرمایه‌ای معادل ۱.۷۶ میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

اهداف سولانا

هدف سولانا

اصلی‌ترین هدف ارز سولانا (SOL) ایجاد یک شبکه بلاک چین امن، سریع و غیرمتمرکز برای اجرای قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز است. زیرا اکثر توسعه دهندگان در هنگام ساخت بلاک چین یک رمز ارز، با ۳ چالش جدی روبه رو هستند. این ۳ چالش عبارت‌اند از: مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن.

با وجود این که ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، سعی کرد تا حدی این چالش‌ها را حل کند، اما بلاک چین اتریوم همچنان مشکلاتی اساسی دارد. سرعت نه چندان بالا و کارمزدهای زیاد، از مهم‌ترین مشکلات اتریوم هستند. باور عمومی بر این است که بلاک چین‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که توسعه دهندگان مجبور هستند یکی از جنبه‌های مثبت بلاک چین را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند. برای مثال، زمانی که شما می‌خواهید یک بلاک چین غیرمتمرکز بسازید، باید سعی کنید از تعداد بالایی اعتبارسنج استفاده کنید. این کار نه تنها به غیر متمرکز شدن بلاک چین کمک فراوانی می‌کند، بلکه امنیت سیستم را هم افزایش می‌دهد.

مزایای خرید ارز سولانا در صرافی ارزپایا

کمترین کارمزد
کمترین کارمزد
پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی ۲۴ ساعته
کسب درآمد از معاملات دوستان
کسب درآمد از معاملات دوستان
تسویه ریالی 24 ساعته
تسویه ریالی ۲۴ ساعته

با این حال، در بلاک چین‌هایی که به صورت غیر متمرکز طراحی می‌شوند، توان عملیاتی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. زیرا تایید تراکنش‌ها توسط تعداد بالایی اعتبارسنج، زمان بیشتری می‌طلبد. به عبارت دقیق‌تر، در اکثر پروژه‌های ارز دیجیتال، همیشه یک مزیت بلاک چین، فدای دو مزیت دیگر می‌شود. رمز ارز Solana با ترکیب مکانیسم اجماع POH با مکانیسم اجماع POS، سعی در حل چالش‌های اساسی بلاک چین دارد. البته بعضی از منتقدین معتقدند که سولانا، غیرمتمرکز بودن را فدای سرعت بالای شبکه خود کرده است.

فروش و خرید سولانا

خرید سولانا

برای فروش و خرید ارز سولانا، راه‌های مختلفی وجود دارد که نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی دارند. اما بهترین راه برای خرید سولانا، صرافی ها هستند. صرافی‌ها با فراهم کردن محیطی امن برای معامله گران، خرید و فروش رمز ارزها را بسیار ساده‌تر می‌کنند. برای فروش و خرید سولانا، علاوه بر صرافی ‌های ایرانی، صرافی‌های خارجی هم وجود دارند. اما صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه نمی‌کنند. این صرافی ها درصورتی که متوجه هویت شما به‌عنوان یک معامله‌گر ایرانی شوند، ممکن است حساب شما را بلوکه کرده یا به شما برای ترک صرافی اخطار دهند. پس با این حساب می‌توان گفت که صرافی های ایرانی، امن‌ترین راه برای خرید سولانا هستند. علاوه بر این، زمانی که شما در صرافی‌های خارجی معامله می‌کنید، در نهایت برای تبدیل ارز دیجیتال به ریال مجبور به استفاده از صرافی‌های ایرانی هستید.

خرید سولانا از صرافی ایرانی ارزپایا

خرید ارز SOL

سرمایه گذاران زیادی به خرید سولانا علاقه نشان داده‌اند. علاوه بر افراد، سازمان‌های بسیاری نیز سولانا را وارد سبد سرمایه‌گذاری خود کرده‌اند. خرید ارز سولانا، سود بسیار خوبی را در سال ۲۰۲۱ نصیب سرمایه گذاران کرد. کارشناسان می‌گویند اکنون نیز زمان مناسبی برای خرید سولانا است چرا که این ارز، از قله قیمتی خود فاصله زیادی گرفته است. از سال ۲۰۲۰ به بعد که رمز ارز SOL روند صعودی شدیدی را در پیش گرفت، اکثر صرافی‌های معتبر دنیا این ارز را در پلتفرم خود لیست کردند. یکی از این صرافی‌ها، صرافی ارز دیجیتال ارزپایا است. اکسچنج ارزپایا به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین صرافی های ایرانی، به شما امکان خرید SOL در بازار معاملاتی خود را داده است.

برای  خرید ارز دیجیتال سولانا از صرافی ارزپایا نیاز است پس از ورود به سایت، مراحل ثبت نام و احراز هویت را پشت سر بگذارید. احراز هویت در این صرافی برخلاف دیگر صرافی‌های ایرانی، بسیار سریع انجام می‌شود. این صرافی امکان خرید ارز سولانا را در بازار تومانی فراهم کرده است. علاوه بر این می‌توانید در دو پلتفرم خرید و فروش حرفه‌ای و خرید و فروش آسان نسبت به خرید سولانا اقدام کنید. در پلتفرم خرید و فروش حرفه‌ای، امکان ثبت سفارش در قیمت دلخواه فراهم شده و در قسمت خرید و فروش آسان، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را بدون معطلی معامله کنید. در این قسمت، نیازی به تعیین قیمت برای خرید سولانا یا فروش آن نیست بلکه صرافی میانگین قیمت سفارشات موجود را محاسبه کرده و ارز شما را با همان قیمت معامله می‌کند.

آموزش تصویری فروش و خرید سولانا در صرافی ارزپایا

فروش سولانا

فروش ارز سولانا

فرایند فروش سولانا شبیه فرایند خرید ارز سولانا است. شما به‌راحتی می‌توانید وارد حساب کاربری خود در ارزپایا شوید و پس از وارد کردن حجم مورد نظر، سفارش فروش خود را ثبت کنید. با توجه به حجم بالای خرید و فروش ارزها در صرافی ارزپایا، سفارشات فروش و خرید ارز SOL به‌سرعت پر می‌شوند. همچنین می‌توانید برای خرید یا فروش سریع ارزهای دیجیتال با قیمت میانگین، از پنل خرید و فروش آسان استفاده کنید.

پیش بینی آینده ارز دیجیتال سولانا

آینده ارز دیجیتال سولانا

پیش از خرید سولانا، بهتر است حرکات گذشته این ارز را به دقت بررسی کرده و به پیش‌بینی درستی راجع به آینده آن برسیم. ارز دیجیتال سولانا سال ۲۰۲۱ را با قیمتی حدود ۲ دلار آغاز کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که در اواخر سال، با رشدی چند هزار درصدی قیمت ارز سولانا به ۲۵۹ دلار رسید. این رشد سرسام‌آور آن هم طی کمتر از یک سال، نظر سرمایه‌گذاران زیادی را به این رمز ارز جلب کرد و باعث شد افراد زیادی به خرید سولانا روی بیاورند.

اگر بخواهیم قیمت ارز سولانا را از نظر تکنیکالی بررسی کنیم، می‌توانیم به محدوده ۱۹ تا ۲۶ دلار به‌عنوان حمایت و محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار به‌عنوان مقاومت اشاره کنیم. اکثر تحلیل‌گران، آینده بسیار روشنی برای قیمت سولانا پیش‌بینی کرده و معتقدند سولانا در صورتی که بتواند حمایت سرمایه‌گذاران را جلب کند، می‌تواند رقیب سرسختی برای ارز اتریوم باشد.

بهترین کیف پول سولانا

کیف پول SOL

پس از خرید سولانا، برای نگهداری و ذخیره ارز دیجیتال SOL، کیف پول ها بهترین گزینه هستند. بعضی از افراد رمز ارزهای خود را در صرافی ها نگهداری می کنند که این کار مزایا و معایب به خصوصی دارد. قبل از این که به سراغ ۴ مورد از بهترین کیف پول های حال حاضر دنیا برای نگهداری از سولانا برویم، بهتر است آشنایی مختصری با انواع ولت ها داشته باشیم.

به صورت کلی کیف پول ها به دو نوع کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری تقسیم می‌شوند. کیف پول های نرم افزاری به دلیل دسترسی ساده‌تر و رایگان بودن، محبوبیت بیشتری در میان معامله گران دارند. اما ضعف این ولت‌ها در امنیت نه چندان بالای آن‌ها نسبت به کیف پول های سخت افزاری است. ولت‌های سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی در ابعداد یک فلش بزرگ هستند که ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند. این کیف پول‌ها، به دلیل داشتن امنیت بالاتر نسبت به ولت‌های نرم افزاری، رایگان نیستند.

حال که با مفهوم ولت‌های سخت افزاری و نرم افزاری آشنا شدیم، ۴ ولت محبوب برای ذخیره و نگهداری رمز ارز سولانا را به شما معرفی می‌کنیم:

  • تراست ولت (Trust Wallet): اگر بخواهیم یک کیف پول نرم افزاری فوق‌العاده را نام ببریم، قطعا می‌توان به تراست ولت اشاره کرد. این کیف پول نرم افزاری توسط صرافی بایننس توسعه داده شده است و از امنیت بالایی برخوردار است. تراست ولت از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیانی می‌کند. اگر می‌خواهید سولانا را در یک کیف پول نگهداری کنید و هزینه‌ای هم بابت آن پرداخت نکنید، توصیه ما به شما کیف پول تراست ولت است.
  • اتمیک ولت (Atomic wallet): اتمیک ولت، دومین کیف پول نرم افزاری است که از اعتبار زیادی در میان معامله گران برخوردار است. این کیف پول پشتیبانی قوی و امنیت بالایی داشته و علاوه بر موبایل، روی کامپیوتر هم نصب می‌شود.
  • لجر (Ledger): ولت لجر از محبوب‌ترین ولت‌های سخت افزاری حال حاضر دنیا است که از آلت کوین‌های زیادی از جمله سولانا پشتیبانی می‌کند. این ولت به دلیل دکمه فیزیکی که دارد، امکان هک شدن دارایی‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. کیف پول لجر در دو نوع لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) ارائه شده است.

همان طور که در اینفوگرافی کیف پول‌های سولانا مشاهده می‌کنید، علاوه بر موارد بالا، کیف پول‌های دیگری نیز مناسب ذخیره ارز سولانا هستند.

خرید سولانا در تراست ولت

کیف پول‌ها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال طراحی نشده‌اند. آن‌ها محلی برای نگهداری از ارزهای دیجیتال هستند اما اگر تمایل دارید مقداری ارز دیجیتال از کیف پول تراست بخرید، بهتر است از گزینه Swap یا صرافی داخلی تراست استفاده کنید. با سرچ کلمه Sol یا Solana در قسمت Exchange یا Swap کیف پول تراست، متوجه می‌شویم که متاسفانه این ارز در این قسمت‌ها قابل خریداری نیست. اما شما می‌توانید صرافی ‌های غیر متمرکزی مانند Uniswap یا Sushiswap را به کیف پول متصل کرده و از طریق آن‌ها نسبت به خرید سولانا اقدام کنید. لازم به ذکر است خرید سولانا در تراست ولت با استفاده از پول‌های فیات برای ایرانیان ممکن نیست و لازم است که با ارزهای دیگری مانند تتر یا بایننس کوین، هزینه سولانا را بپردازید.

برای داشتن سولانا در تراست ولت، می‌توانید این ارز را در صرافی ارزپایا خریداری کرده و سپس آن را تحت شبکه BEP20 به کیف پول تراست منتقل کنید.

کارمزد انتقال سولانا

کارمزد انتقال سولانا

برای انتقال ارزهای دیجیتال باید مقدار اندکی کارمزد پرداخت کنید. زمانی که بخواهیم یک رمز ارز را در ۳ حالت زیر انتقال دهید علاوه بر کارمزد صرافی، کارمزد شبکه آن ارز دیجیتال نیز محاسبه می‌شود. این ۳ حالت شامل موارد زیر است:

  • زمانی که یک رمز ارز را از صرافی به صرافی دیگر انتقال دهید.
  • زمانی که یک رمز ارز را از صرافی به کیف پول یا برعکس انتقال دهید.
  • زمانی که یک رمز ارز را از کیف پول به کیف پول دیگر انتقال دهید.

به طور کلی می‌توان گفت برای انتقال ارزها از یک آدرس ولت به آدرسی دیگر، لازم است کارمزد شبکه را پرداخت کنید اما برای فروش و خرید سولانا در صرافی، کارمزد شبکه از معامله شما کسر نخواهد شد و صرفا کارمزد صرافی محاسبه می‌شود. کارمزد شبکه یک ارز دیجیتال، معمولا با شبکه یک رمز ارز دیگر متفاوت است. مثلا برای انتقال ارز ترون باید ۱ ترون به‌عنوان کارمزد شبکه پرداخت کنید اما برای انتقال ارز استلار باید ۱.۹۲ استلار کارمزد بپردازید. این کارمزد هیچ ارتباطی با کارمزدی که صرافی از شما دریافت می‌کند ندارد. نرخ کارمزد فروش و خرید سولانا در صرافی ارزپایا ۰.۲ درصد است که کمترین کارمزد در بین دیگر صرافی‌‌های ایرانی محسوب می‌شود. شما با ایجاد یک حساب کاربری در صرافی ارزپایا‌، می‌توانید به معامله انواع ارزهای دیجیتال پرداخته و سود معاملات خود را در کمترین زمان برداشت کنید.

خرید و فروش سولانا
4.19 از 146 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار فروش و خرید سولانا

کیف پول تراست ولت و اتمیک ولت دو مورد از بهترین کیف پول های ارز دیجیتال هستند که می‌توانید برای نگهداری سولانا از آن‌ها استفاده کنید.

کارمزد خرید سولانا در صرافی ارزپایا 0.2 درصد از مبلغ کل معامله است که در مقایسه با سایر صرافی‌های داخلی و خارجی، عدد بسیار مناسبی است.

خرید سولانا به صورت مستقیم از کیف پول تراست ولت تنها با استفاده از کارت‌های اعتباری امکان‌پذیر است، اما امکان استفاده از این کارت‌ها برای کاربران ایرانی وجود ندارد. با این حال ایرانیان می‌توانند با انتقال ارزهای دیجیتال به تراست ولت و اتصال صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ به این کیف پول، ارز سولانا را خریداری کنند.

بلاک چین سولانا شباهت زیادی به اتریوم دارد اما بزرگترین تفاوت این ارز با اتریوم، سرعت بالا و کارمزد پایین شبکه سولانا است.

با وجود تیم قوی و نقشه راه منطقی این پروژه، می‌توان به رشد قیمت سولانا در آینده امیدوار بود.

استخراج سولانا ممکن نیست. اما می‌توانید با استیک آن در برخی از پلتفرم‌ها، توکن سولانا دریافت کنید.

نظرات کاربران درباره خرید سولانا

تعداد پاسخ ها : ۱

من شنیدم تراکنشای سولانا کاملا ناشناس انجام میشه. درسته؟

تعداد پاسخ ها : ۱

آیا سولانا از فلش لون ها پشتیبانی میکنه؟

تعداد پاسخ ها : ۱

چطوری میشه ارز سولانا رو به متامسک اضافه کنیم؟

سلام دوست عزیز
کیف پول متامسک در حال حاضر از شبکه سولانا پشتیبانی نمی‌کنه به همین دلیل امکان اضافه کردن کوین SOL به این ولت وجود نداره. با این وجود ممکنه این والت از شبکه سولانا در آینده‌ای نزدیک پشتیبانی کنه. سودتان پایا

مشاهده بیشتر