اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
SOL
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال سند باکس

سولانا

SOL | solana

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

ارز دیجیتال سولانا چیست؟


ارز-دیجیتال-سولانا-چیست

بازار ارزهای دیجیتال را همه با بیت کوین می شناسند. رمز ارزی که نقل و انتقال پول را در سراسر جهان ساده تر از همیشه کرد. اما این رمز ارز، در کنار مزایای شگفت انگیزی که دارد شامل معایبی هم میشود. با گسترش بازار کریپتوکارنسی و ورود نسل های جدید بلاک چین، نقص های بیت کوین بیشتر از همیشه به چشم آمد. کارمزد بالا و سرعت پایین، دو مورد از بزرگ ترین مشکلات شبکه بیت کوین هستند که همچنان حل نشده باقی مانده است. اما ارز سولانا (SOL) با هدف رفع این مشکلات و ایجاد بلاک چینی به روز، ایجاد شد.

رمز ارز Solana یک بلاک چین است که با هدف تسهیل ایجاد برنامه های غیرمتمرکز، افزایش سرعت تراکنش ها و کاهش کارمزد آن ها ایجاد شد. این درحالی است که اتریوم به عنوان جدی ترین رقیب سولانا، همچنان از سرعت پایین و کارمزد بالای تراکنش ها رنج می برد. مشکلی که سولانا توانسته است آن را به خوبی حل کند. شاید حتی بتوان گفت که ضعف اتریوم باعث شد که راه برای ورود پروژه هایی مانند سولانا، باز شود.

اما الگوریتم اجماع سولانا POH یا گواه اثبات تاریخچه است که یک الگوریتم تغییر یافته از POS است. این الگوریتم باعث می شود که Solana از نظر تئوری بتواند بیش از 65000 تراکنش را در کسری از ثانیه پردازش کند. همچنین هزینه تراکنش های شبکه این ارز، تقریبا نزدیک به صفر است. در نهایت، می توان گفت که سولانا بستری مناسب برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (Dapp)، پروژه های مالی غیرمتمرکز (Defi)، قراردادهای هوشمند و NFT ها فراهم کرده است. سولانا در سال های اخیر توانسته است به خوبی نظر توسعه دهندگان را به خود جلب کند و امروزه صدها پروژه مختلف بر بستر بلاک چین این رمز ارز، در حال اجرا است.


تاریخچه ارز سولانا


تاریخچه-سولانا

تاثیرگذارترین فرد پروژه سولانا، آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) است. او White Paper سولانا را در نوامبر 2017 منتشر کرد که در آن به صورت شفاف، الگوریتم جدید POH یا گواه اثبات تاریخچه را توضیح می داد. او با کمک همکار خود، فیتز جرالد، در شرکت کوالکوم، کل پایگاه کد سولانا را به زبان برنامه نویسی Rust منتقل کرد.

در ماه فوریه 2018، کار بر روی نمونه اولیه ارز دیجیتال سولانا آغاز شد. در ماه آوریل، اولین مرحله عرضه اولیه این رمز ارز تحت عنوان Seed Sale یا فروش اولیه انجام گرفت. در این عرضه، تعداد 79290466 واحد از این ارز با قیمت 0.040 دلار به فروش رسید و درآمدی معادل 3.17 میلیون دلار نصیب توسعه دهندگان سولانا شد.

دومین مرحله عرضه اولیه سولانا تحت عنوان Founding Sale در ژوئن 2018 انجام شد. در این مرحله، تعداد 63151982 واحد از این رمز ارز با نرخ 0.200 دلار فروخته شد. درآمد حاصل از این عرضه حدود 12.63 میلیون دلار بود.

با اتمام مرحله دوم عرضه سولانا، شبکه آزمایشی عمومی این پروژه در جولای 2018 منتشر شد. این شبکه آزمایشی کار خود را در ابتدا با 50 اعتبارسنج آغاز کرد و با توجه به پیشرفت پروژه، یاکوونکو و فیتزجرالد شرکت Loom را تاسیس کردند. با این حال، نام شرکت Loom به دلیل شباهتی که با یک پروژه فعال در بازار رمز ارزها داشت، به Solana تغییر کرد. این نام از یک شهر ساحلی کوچک در نزدیکی سن دیگو گرفته شده است. این شهر در نزدیکی محلی است که بنیانگذاران سولانا در زمان کار برای شرکت کوالکوم در آن زندگی می کردند. در 9 ژوئیه 2019، سومین مرحله عرضه سولانا تحت عنوان Validator Sale انجام شد. در این مرحله، تعداد 25331653 واحد از این کوین با قیمت هر واحد 0.225 دلار فروخته شد. درآمد حاصل از این عرضه معادل 5.70 میلیون دلار بود.

در تاریخ 18 فوریه 2020، در گام چهارم و آخرین مرحله تامین مالی برای پروژه سولانا، حدود 9175520 واحد از این رمز ارز با قیمت هر واحد 0.250 دلار فروخته شد. در این مرحله حدود 2.29 میلیون دلار جمع آوری شد. بعد از اتمام 4 مرحله عرضه اولیه خصوصی، در نهایت تیم سولانا در ماه مارس 2020 شبکه این رمز ارز و توکن SOL را به صورت عرضه اولیه عمومی منتشر کردند. در این عرضه اولیه عمومی که از طریق پلتفرم Coin List انجام شد، بنیاد سولانا سرمایه ای معادل 1.76 میلیون دلار جمع آوری کرد. این دفتر در حال حاظر در ژنو سوئیس قرار دارد.


بنیان گذار ارز سولانا


بنیانگذار-سولانا

ایده اصلی سولانا اولین بار توسط آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) شکل گرفت. این نابغه مهندسی، کار خود را در شرکت مشهور کوالکوم (Qualcomm)، یکی از بزرگ ترین شرکت های تراشه سازی جهان، آغاز کرد. یاکوونکو توانست خیلی سریع پله های ترقی را طی کند و در سال 2015، مدیر ارشد مهندس کارکنان کوالکوم شود. او بعدا مسیر حرفه ای خود را تغییر داد و به عنوان مهندس نرم افزار در شرکت Dropbox مشغول به کار شد. یاکوونکو به دلیل تجربه ای که در طراحی سیستم های غیرمتمرکز کسب کرده بود، تصمیم به ایجاد پروژه سولانا گرفت.

اما او برای پیشبرد پروژه ای به این عظمت، به کمک همکاران خود نیاز داشت. گرگ فیتز جرالدGreg) Fitzgerald) از دوستان و همکاران نزدیک آناتولی در شرکت کوالکوم، تصمیم گرفت که با آناتولی برای تحقق این پروژه عظیم همکاری کند. همکاری این دو نفر باعث تاسیس Solana Labs شد. در نهایت با افزایش اعضای این پروژه، ارز دیجیتال سول، در سال 2020 رسما شروع به کار کرد. در حال حاضر آناتولی در سمت مدیرعامل سولانا و فیتزجرالد نیز به عنوان مدیر ارشد فناوری این شرکت فعالیت می کند.


اهداف سولانا


اهداف-سولانا

اصلی ترین هدف ارز سولانا (SOL) ایجاد بلاک چینی امن، سریع و غیرمتمرکز برای اجرای قرارداد های هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز است. زیرا اکثر توسعه دهندگان در هنگام ساخت بلاک چین یک رمز ارز، با 3 چالش جدی روبه رو هستند. این 3 چالش عبارتند از: مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن.

با وجود این که ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، سعی کرد تا حدی این چالش ها را حل کند، اما بلاک چین اتریوم همچنان مشکلاتی اساسی دارد. سرعت نه چندان بالا و کارمزدهای زیاد، از مهم ترین مشکلات اتریوم هستند.

باور عمومی بر این است که بلاک چین ها به گونه ای طراحی شده اند که توسعه دهندگان مجبور هستند یکی از جنبه های مثبت بلاک چین را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند. برای مثال، زمانی که شما می خواهید یک بلاک چین غیرمتمرکز بسازید، باید سعی کنید از تعداد بالایی اعتبارسنج (Validator) استفاده کنید. این کار نه تنها به غیرمتمرکز شدن بلاک چین کمک فراوانی می کند، بلکه امنیت سیستم را هم افزایش می دهد.

با این حال، در بلاک چین هایی که به صورت غیر متمرکز طراحی می شوند، توان عملیاتی تا حد زیادی کاهش می یابد. زیرا تایید تراکنش ها توسط تعداد بالایی اعتبارسنج، زمان بیشتری را می طلبد. به عبارت دقیق تر، در اکثر پروژه های ارز دیجیتالی، همیشه یک مزیت بلاک چین، فدای دو مزیت دیگر می شود.

رمز ارز Solana با ترکیب مکانیسم اجماع POH با مکانیسم اجماع POS، سعی در حل چالش های اساسی بلاک چین دارد. البته بعضی از منتقدین معتقدند که سولانا غیرمتمرکز بودن را فدای سرعت بالای شبکه خود کرده است.


خرید و فروش سولانا


خرید-فروش-سولانا

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، راه های مختلفی وجود دارد که نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی دارند. اما بهترین راه برای خرید و فروش رمز ارزها، صرافی ها هستند. صرافی ها با فراهم کردن محیطی امن برای معامله گران، خرید و فروش رمز ارز ها را بسیار ساده تر می کنند.

برای خرید و فروش رمز ارزها، علاوه بر صرافی های ایرانی، صرافی های خارجی هم وجود دارند. اما صرافی های خارجی به دلیل تحریم های بین المللی علیه ایران، خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه نمی کنند. این صرافی ها درصورتی که متوجه هویت شما به عنوان یک معامله گر ایرانی شوند، ممکن است حساب شما را بلوکه کرده یا به شما برای ترک صرافی اخطار دهند. پس با این حساب می توان گفت که صرافی های ایرانی، امن ترین راه برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند. علاوه بر این، زمانی که شما در اکسچنج های (صرافی) خارجی معامله می کنید، در نهایت برای تبدیل ارز دیجیتال به ریال مجبور به استفاده از صرافی های ایرانی هستید.


خرید ارز دیجیتال SOL از صرافی ایرانی ارزپایا


خرید-سولانا

از سال 2020 به بعد که رمز ارز SOL روند صعودی شدیدی را در پیش گرفت، اکثر صرافی های معتبر دنیا این ارز را در پلتفرم خود لیست کردند. یکی از این صرافی ها، صرافی ارزپایا است. اکسچنج ارزپایا به عنوان یکی از قدیمی ترین صرافی های ایرانی به شما امکان خرید رمز ارز Solana را می دهد.

برای خرید ارز دیجیتال سولانا از صرافی ارزپایا می توانید ابتدا وارد وب سایت arzpaya.com شده و مراحل ثبت نام و احراز هویت را پشت سر بگذارید. احراز هویت در این صرافی برخلاف دیگر صرافی های ایرانی، بسیار سریع انجام می شود.


فروش ارز سولانا


خرید-سولانا

فرآیند فروش سولانا شبیه فرآیند خرید این کوین است. شما به راحتی می توانید وارد حساب کاربری خود در ارزپایا شوید و پس از وارد کردن حجم مورد نظر، سفارش فروش خود را ثبت کنید. با توجه به حجم بالای خرید و فروش ارزها در صرافی ارزپایا، سفارشات خرید و فروش به سرعت پر می‌شوند. همچنین می‌توانید برای خرید یا فروش سریع ارزهای دیجیتال، از پنل خرید و فروش آسان استفاده کنید.


پیش بینی آینده قیمت ارز سولانا


پیشبینی-آینده-قیمت-سولانا

ارز دیجیتال سولانا سال 2021 را با قیمتی حدود 1.5 دلار آغاز کرد. این اتفاق درحالی رخ داد که در اواخر سال، این کوین با رشدی چند هزار درصدی به قیمت 259 دلار رسید. این رشد سرسام آور آن هم طی کمتر از یک سال، نظر سرمایه‌گذاران زیادی را به این رمزارز جلب کرد.

اگر بخواهیم ارز سولانا را از نظر تکنیکالی بررسی کنیم، می توانیم به محدوده 70 تا 80 دلار به عنوان حمایت و محدوده 110 تا 120 دلار به عنوان مقاومت اشاره کنیم. اکثر تحلیل‌گران، آینده بسیار روشنی برای این ارز پیش‌بینی کرده و معتقدند سولانا در صورتی که بتواند حمایت سرمایه‌گذاران را جلب کند، می‌تواند رقیب سرسختی برای اتریوم باشد.


بهترین کیف پول سولانا


بهترین-کیف-پول-سولانا

برای نگهداری و ذخیره ارز دیجیتال SOL، کیف پول ها بهترین گزینه هستند. بعضی از افراد رمز ارزهای خود را در صرافی ها نگهداری می کنند که این کار مزایا و معایب به خصوصی دارد. قبل از این که به سراغ 4 مورد از بهترین کیف پول های حال حاضر دنیا برای نگهداری از سولانا برویم، بهتر است آشنایی مختصری با انواع ولت ها داشته باشیم.

به صورت کلی ولت ها به دو نوع کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری تقسیم می شوند. کیف پول های نرم افزاری به دلیل دسترسی ساده تر و رایگان بودن، محبوبیت بیشتری در میان معامله گران دارند. اما ضعف این ولت ها در امنیت نه چندان بالای آن ها نسبت به کیف پول های سخت افزاری است.

ولت های سخت افزاری یک دستگاه فیزیکی در ابعداد یک فلش بزرگ هستند که ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین ذخیره می کنند. این کیف پول ها، به دلیل داشتن امنیت بالاتر نسبت به ولت های نرم افزاری، رایگان نیستند.

حال که با مفهوم ولت های سخت افزاری و نرم افزاری آشنا شدیم، 4 ولت محبوب برای ذخیره و نگهداری رمز ارز سولانا را به شما معرفی می کنیم:
 • تراست ولت (Trust Wallet)

  اگر بخواهیم یک کیف پول نرم افزاری فوق العاده را نام ببریم، قطعا می توان به تراست ولت اشاره کرد. این کیف پول نرم افزاری توسط صرافی بایننس توسعه داده شده است و از امنیت بالایی برخوردار است. تراست ولت از تعداد بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیانی می‌کند. اگر می خواهید سولانا را در یک کیف پول نگهداری کنید و هزینه ای هم بابت آن پرداخت نکنید، توصیه من به شما کیف پول تراست ولت است.

 • اتمیک ولت (Atomic wallet)

  دومین کیف پول نرم افزاری که از اعتبار زیادی در میان معامله گران برخوردار است، اتمیک ولت است. این کیف پول با پشتیبانی قوی و امنیت بالایی که دارد علاوه بر موبایل، روی کامپیوتر هم نصب می شود.

 • لجر (Ledger)

  ولت لجر از محبوب ترین ولت های سخت افزاری حال حاضر دنیا است که از آلت کوین های زیادی از جمله سولانا پشتیبانی می کند. این ولت به دلیل دکمه فیزیکی که دارد، امکان هک شدن دارایی های شما را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 • ترزور (Trezor)

  ترزور هم یکی از محبوب ترین ولت های سخت افزاری بازار کریپتوکارنسی است که از تعداد زیادی کوین و توکن پشتیبانی می کند. این ولت می تواند ارزهای SOL شما را به صورت آفلاین نگهداری کند.


کارمزد انتقال سولانا


کارمزد-انتقال-سولانا

برای انتقال ارزهای دیجیتال باید مقدار اندکی کارمزد پرداخت کنید. زمانی که بخواهیم یک رمز ارز را در 3 حالت زیر انتقال دهید علاوه بر کارمزد صرافی، کارمزد شبکه آن ارز دیجیتال نیز محاسبه می‌شود. این 3 حالت شامل موارد زیر است:

 • زمانی که یک رمز ارز را از صرافی به صرافی دیگر انتقال دهیم.
 • زمانی که یک رمز ارز را از صرافی به کیف پول انتقال دهیم.
 • زمانی که یک رمز ارز را از کیف پول به صرافی انتقال دهیم.

به طور کلی می‌توان گفت برای انتقال ارزها از یک آدرس ولت به آدرسی دیگر، لازم است کارمزد شبکه را پرداخت کنید اما برای خرید و فروش آن‌ها در صرافی، کارمزد شبکه از معامله شما کسر نخواهد شد و صرفا کارمزد صرافی محاسبه می‌شود. کارمزد شبکه یک ارز دیجیتال، معمولا با شبکه یک رمز ارز دیگر متفاوت است. مثلا برای انتقال ترون باید 1 ترون به عنوان کارمزد شبکه پرداخت کنید اما برای انتقال استلار باید 0.01 استلار کارمزد بپردازید. این کارمزد هیچ ارتباطی با کارمزدی که صرافی از شما دریافت می کند ندارد. نرخ کارمزد خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی ارزپایا 0.2 درصد است که کمترین کارمزد در بین دیگر صرافی‌های ایرانی محسوب می‌شود. شما می‌توانید با ایجاد یک حساب کاربری در این صرافی‌، تمام ارزهای دیجیتال از جمله رمزارز SOL را معامله کنید.

خرید و فروش سولانا
4.19 از 146 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش سولانا

رمز ارز Solana یک بلاک چین است که با هدف تسهیل ایجاد برنامه های غیرمتمرکز، افزایش سرعت تراکنش ها و کاهش کارمزد آن ها ایجاد شد.

سولانا در اکثر صرافی های دنیا لیست شده است ولی به دلیل تحریم ها پیشنهاد می شود که از صرافی های معتبر داخلی با کارمزد مناسب نظیر ارزپایا اقدام به خرید یا فروش ارزهای دیجیتال نمایید.

نظرات کاربران