اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
ETH
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم

ETH | Ethereum

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

آموزش تصویری خرید و فروش اتریوم در صرافی ارزپایا

اتریوم چیست؟


اتریوم چیست

اتریوم، با نام اختصاری ETH، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا پس از بیت کوین است. این ارز دیجیتال، با به کار بردن قرارداد های هوشمند در تکنولوژی بلاک چین، موفق شد زمینه فعالیت ارزهای دیجیتال را گسترش دهد. اتریوم، امکان ایجاد پلتفرم های دیگر ارزهای دیجیتال را بر روی بلاک چین خود فراهم آورده است. با استفاده از فناوری اتریوم، افرادی که قصد ایجاد یک پلتفرم ارز دیجیتال را دارند می‌توانند به جای ایجاد یک بلاک چین جدید، از بلاک چین اتریوم برای گسترش شبکه خود استفاده کنند.

این قابلیت اتریوم، باعث رشد سریع بازار ارزهای دیجیتال و ایجاد کاربرد های جدید برای فناوری بلاک چین شده است. اتریوم، در حال حاضر با قیمتی حدود 2500 هزار دلار (70 میلیون تومان) در بازار معامله می‌شود. ارز اتریوم را با نام ملکه دنیای کریپتوکارنسی می‌شناسند. برخی تحلیل گران معتقد اند ارزش بازار اتریوم در آینده می‌تواند از ارزش بازار بیت کوین پیش بگیرد.


خالق اتریوم


خالق اتریوم

ارز اتریوم توسط «ویتالیک بوترین»، جوان 27 ساله روسی ایجاد شد. بوترین سال 2011 بیت کوین را شناخت و به ‌سرعت جذب تکنولوژی آن شد. او در همان سال، سفرهایی به اقصی نقاط دنیا ترتیب داد و با توسعه دهندگان و فعالین حوزه بیت کوین دیدار کرد. بوترین تصمیم گرفت قابلیت های دیگری مانند امکان اجرای قراردادهای هوشمند را به بلاک چین اضافه و بلاک چین جدیدی ایجاد کند.

ویتالیک بوترین اولین بار از طریق پدرش با بیت کوین آشنا شد. در ابتدا، بوترین دید مثبتی به بیت کوین نداشت و معتقد بود ارزی که هیچ پشتوانه‌ای نداشته باشد نمی‌تواند تغییری جدی در نظام مالی به وجود آورد. اما پس از مدتی به بیت کوین علاقه مند شد و تلاش کرد چند بیت کوین به دست آورد اما نه سیستم مناسبی برای ماین بیت کوین داشت و نه می‌توانست از عهده هزینه خرید بیت کوین بربیاید؛ بنابراین شروع به نوشتن و تولید محتوا در مورد بیت کوین و فناوری بلاک چین کرد و با دستمزدی که از این کار می‌گرفت توانست چند بیت کوین بخرد. بوترین، متوجه نواقص و ناکارامدی‌های بلاک چین بیت کوین بود و ایده اتریوم را با هدف ایجاد بلاک چینی کارآمد تر به شرکت های فعال در حوزه رمزنگاری معرفی کرد. اما هیچ کدام از شرکت ها ایده او را نپذیرفتند تا در نهایت، خود بوترین دست به کار شد.


تاریخچه اتریوم


تاریخچه اتریوم

پروژه اتریوم، در سال 2013 استارت خورد. ایده اصلی آن، استفاده از فناوری بلاک چین استفاده شده در پلتفرم بیت کوین، برای ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز و قابل برنامه ریزی بود. سرانجام، در سال 2014، تلاش های بوترین به ثمر نشست. بوترین و تیمش، بلاک چین اتریوم را به عموم مردم معرفی کرده و عملکرد آن را در سپید نامه (White paper) اتریوم منتشر کردند. این تیم، اتر، کوین بومی بلاک چین اتریوم را معرفی کرد. در ابتدای کار اتریوم، مردم می‌توانستند 2000 اتر را با یک بیت کوین خریداری کنند. کوین اتر، با نام بلاک چین خود، اتریوم، نیز شناخته می‌شود. برای آشنایی با تفاوت اتر و اتریوم به مقاله مربوطه در مجله ارزپایا مراجعه کنید.

سال 2017، سال بسیار خوبی برای اتریوم بود. بسیاری از اپلیکیشن‌ های غیر متمرکز، از جمله بازی هایی مانند CryptoKitties در آن سال بر روی بلاک چین اتریوم به وجود آمدند. قیمت این ارز در سال 2017 از حدود 8 دلار تا بیش از 700 دلار افزایش یافت.


اتریوم و اتریوم کلاسیک


اتریوم و اتریوم کلاسیک

اتریوم، علاوه بر امکان استفاده از قراردادهای هوشمند، امکان ایجاد DAO را نیز برای کاربران خود ایجاد کرده بود. DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organizationsبوده و به معنای سازمان های مستقل غیرمتمرکز است. با استفاده از DAO کاربران می‌توانستند از طریق رای گیری در هدایت و رهبری پلتفرم‌های موجود بر بلاک چین اتریوم سهیم باشند. سازوکار DAO در بلاک چین اتریوم بسیار موفق عمل کرد و توانست بیش از 150 میلیون دلار از بیش از 11000 عضو جمع آوری کند. اما متاسفانه این پلتفرم به دلیل نقصی درکد آن هک شد.

توسعه دهندگان اتریوم توانستند با بلاک کردن آدرس هکر و ایجاد هارد فورکی (انشعاب) روی بلاک چین اتریوم، از خروج اتریوم ها از پلتفرم جلوگیری کنند. اما هکر نامه‌ای سرگشاده به جامعه اتریوم نوشت و در آن مدعی شد که اتریوم ها را از راهی کاملا قانونی و با توجه به پروتکل موجود در پلتفرم اتریوم به دست اورده است. او همچنین تهدید کرد که جلوگیری از خروج اتریوم‌ها می‌تواند عواقب قانونی داشته باشد!

در پی این اتفاقات، اختلافاتی بین توسعه دهندگان اتریوم ایجاد شد. برخی از آن‌ها معتقد بودند که نباید یک هارد فورک جدید روی بلاک چین اتریوم ایجاد شود. در نهایت، با تمام اختلافات و بحث هایی که پیرامون این موضوع وجود داشت، هارد فورک جدید اتریوم با نام اصلی اتریوم و بلاک چین قدیمی با نام اتریوم کلاسیک به مسیر خود ادامه دادند.


قابلیت ها و مزایای اتریوم

رمزارز اتریوم دارای شبکه‌ای کامل، زبان برنامه نویسی و سیستم پرداخت مختص به خود است. ماشین مجازی اتریوم، برای خواندن و اجرای قراردادهای هوشمند بر روی این شبکه ایجاد شده است. کاربران، با پرداخت مقداری کارمزد تحت عنوان «گس اتریوم» می‌توانند قرارداد های هوشمند خود را بر روی شبکه اتریوم اجرا کنند.

می‌توان گفت که مهم ترین ویژگی اتریوم، استفاده از قراردادهای هوشمند در محیط بلاک چین است. قرارداد هوشمند به زبان ساده، قراردادی است که با استفاده از زبان برنامه نویسی نوشته شده و مسئولیت نظارت بر اجرای مفاد قرارداد، بر عهده شبکه بلاکچین است. درواقع، اتریوم با استفاده از قراردادهای هوشمند، نیاز به اشخاص یا سازمان های واسطه برای اجرای قراردادها را حدف کرد. البته استفاده از قرارداد های هوشمند فقط در تکنولوژی بلاک چین خلاصه نمی ‌شود. یک دستگاه خود پرداز را می‌توان به عنوان مثالی ساده برای قراردادهای هوشمند در نظر گرفت. دستگاه اطلاعات کارت شما را خوانده و با توجه به دستوراتی که شما وارد می کنید، یک سری تراکنش ‌های از پیش برنامه ریزی شده را انجام می ‌دهد. با این کار، دیگر نیازی به نظارت کارمند بانک بر تراکنش های شما وجود ندارد. این دقیقا همان کاری است که قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم انجام می ‌دهند با این تفاوت که اطلاعات تراکنش‌ های شما در بانک یا هر سازمان مرکزی دیگری ثبت نشده و هیچ نهادی کنترل دارایی های شما را بر عهده ندارد.

کاربرد قرارداد های هوشمند بسیار گسترده است. کاربران این شبکه قادرند با استفاده از این قرارداد ها، برنامه‌ های غیر متمرکز را بر روی بلاک چین اتریوم، با دسترسی کامل ایجاد کنند. می‌توان انواع بازی ‌ها را بر روی شبکه اتریوم ایجاد کرد و یا پلتفرم ‌های جدید ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به ایجاد بلاک چین جدید، بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی کرد.

ویژگی مهم دیگر اتریوم، که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال متمایز ساخته است، EVM یا ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) است. این ماشین مجازی برای خواندن و اجرای قراردادهای هوشمند طراحی شده است. EVM زبان قراردادهای هوشمند که به زبان سالیدیتی نوشته شده اند را درک می‌کند و به هر قرارداد منابع مورد نیاز، مانند قدرت پردازش و حافظه را اختصاص می ‌دهد.


اتریوم بخریم یا بیت کوین


arzpayaarzpاتریوم بخریم یا بیت کوین

در سال ‌های اخیر، بسیاری از تحلیل گران حوزه ارزهای دیجیتال، این ایده را مطرح کرده‌اند که اتریوم روزی جای بیت کوین را خواهد گرفت و تبدیل به اولین ارز دیجیتال بزرگ دنیا خواهد شد. این ایده که از آن با نام «فلیپنینگ (Flippening)» یاد می‌شود، سرمایه گذاران را ترغیب می کند که به جای بیت کوین، بر روی اتریوم سرمایه گذاری کنند. آن‌ها معتقدند، بیت کوین دیگر برای دنیای رو به رشد امروز قدیمی شده و بهتر است جای خود را به ارزهای جدید تر و پرکاربرد تری مانند اتریوم بدهد.

تراکنش ‌های اتریوم نسبت به بیت کوین سریع ‌تر اتفاق می‌افتند و کارمزد آن‌ها کمی از کارمزد بیت کوین کمتر است. با این حال، بیت کوین همچنان جایگاه خود را با اقتدار حفظ کرده است. اگرچه بیت کوین توانایی اجرای قرارداد های هوشمند را ندارد اما توسعه‌دهندگان آن با ایجاد شبکه لایتنینگ، سرعت بیشتری به تراکنش ‌های آن بخشیده اند. همچنین منتقدین اتریوم معتقدند که اتریوم در حوزه امنیت، نمی‌تواند با بیت کوین رقابت کند. تصمیم گیری در مورد خرید بیت کوین یا اتریوم کاملا به تحلیل شما از بازار بستگی دارد. بیت کوین، بیشترین سهم از بازار ارزهای دیجیتال را از آن خود کرده است و اتریوم، به سرعت در حال رشد و پیشرفت است.


خرید و فروش اتریوم در ایران


خرید و فروش اتریوم در ایران

آسان ترین راه‌ برای سرمایه گذاری در اتریوم، خرید کوین اتریوم از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر ایرانی است. ارزپایا یک صرافی دانش بنیان است که به عنوان یکی از اولین پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران شناخته می‌شود. شما به راحتی می‌توانید با ثبت نام در سایت ارزپایا، اتریوم بخرید با بفروشید. همچنین می‌توانید اتریوم‌هایی را که استخراج کرده یا از بایننس و سایر صرافی‌ها خریداری کرده‌اید، به ارزپایا منتقل کرده و بفروشید و معادل آن تتر یا تومان دریافت کنید؛ بنابراین توصیه ما این است که با توجه به تحلیل‌های منطقی و بر اساس آموزش‌های تکنیکال و فاندامنتال موجود در وب سایت ارزپایا، بدون ترس از بلاک شدن سرمایه در صرافی های خارجی، در بازار رمزارزها فعال باشید.


کارمزد خرید و فروش اتریوم


کارمزد خرید و فروش اتریوم

کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم، بسته به شلوغی شبکه متفاوت هستند اما برای خرید اتریوم از صرافی ها باید کارمزد صرافی را نیز در نظر بگیرید. هر صرافی، درصدی از معامله را به عنوان کارمزد، از کل معامله کسر می‌کند. این درصد در صرافی ارزپایا 0.2 درصد است که کارمزد بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

پس از خرید اتریوم از صرافی، می‌توانید آن را در کیف پول اختصاصی خود در ارزپایا نگه داری کنید اما اگر قصد انتقال آن به کیف پول دیگری را داشته باشید، باید مراقب کارمزدهای شبکه اتریوم باشید!‌ کارمزدهای این شبکه در بعضی از مواقع بسیار بالا هستند.


خرید اتریوم از صرافی ایرانی


خرید اتریوم از صرافی ایرانی

اتریوم را می‌توانید در صرافی های ایرانی خریداری کنید. صرافی ارزپایا، با کمترین نرخ کارمزد، یکی از سریع‌ ترین و مطمئن ترین راه ها برای خرید ارز دیجیتال اتریوم در ایران است.

برای خرید اتریوم از صرافی ارزپایا، کافی است وارد وب سایت این صرافی به آدرس https://arzpaya.com شوید. گزینه ثبت نام را انتخاب کنید تا به صفحه احراز هویت راهنمایی شوید. مراحل احراز هویت با توضیحات کامل به شما نمایش داده می‌شود. پس از گذراندن این مراحل، وارد حساب کاربری خود شده و کیف پول خود را شارژ نمایید.

شارژ کیف پول به راحتی و با استفاده از کارت های بانکی امکان پذیر است. علاوه بر این، می‌توانید با انتقال تتر به کیف پول خود نیز نسبت به خرید ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم اقدام کنید.


فروش اتریوم


فروش اتریوم

برای فروش اتریوم در صرافی ارزپایا، فقط کافی است حجم مورد نظر خود را مشخص کرده و سفارش خود را ثبت کنید. در صورتی که می‌خواهید فروش شما با سرعت بیشتری انجام شود، این کار را در قسمت خرید و فروش آسان انجام دهید. در این قسمت با ثبت یک سفارش، میانگین قیمت پیشنهاد شده توسط خریداران محاسبه شده و ارز شما به فروش خواهد رفت. از آنجا که افراد زیادی در حال خرید و فروش ارز در صرافی ارزپایا هستند، نیازی نیست برای پیدا کردن خریدار یا فروشنده زمان زیادی منتظر بمانید.


قیمت ارز اتریوم


قیمت ارز اتریوم

رشد اتریوم، همزمان با رشد بیت کوین و از سال 2020 شروع شد. این ارز، سال 2020 را با قیمت حدود 180 دلار شروع کرد و در نوامبر این سال به اوج تاریخی خود، یعنی عدد 4800 دلار رسید. از انجا که قیمت اتریوم تا حدودی به قیمت بیت کوین وابسته است؛ همزمان با ریزش و اصلاح قیمتی بیت کوین، این ارز نیز وارد روند نزولی شده و قیمت آن در دو ماهه اخیر تا 3000 دلار کاهش داشت. در زمان نگارش این مقاله، قیمت این ارز حدود 2500 دلار است.

در حال حاضر، اتریوم برای تایید تراکنش ها از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. اگرچه این روش، امنیت بالایی برای بلاک چین اتریوم فراهم کرده اما روشی کند و قدیمی است که به مصرف انرژی زیادی نیاز دارد. تیم توسعه دهنده اتریوم اعلام کرده است که در نیمه اول سال 2022 روش اجماع اتریوم را از روش اثبات کار به روش اثبات سهام تغییر می‌دهد. با این تغییر، دیگر برای ماین اتریوم، نیازی به ماینرهای پرقدرت نیست و می‌توان با سپرده‌گذاری در پلتفرم اتریوم، در فرایند ماینینگ آن شرکت کرد. این اقدام، می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت ارز دیجیتال اتریوم داشته باشد. برخی تحلیل گران معتقد اند که این کار، ارزش اتریوم را به شدت افزایش خواهد داد چرا که اتریوم می‌تواند سریع تر و با کارمزد کمتری تراکنش ها را تایید کند.

خرید و فروش اتریوم
4.88 از 319 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش اتریوم

اتریوم، با نام اختصاری ETH، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا پس از بیت کوین است. این ارز دیجیتال، با به کار بردن قرارداد های هوشمند در تکنولوژی بلاک چین، موفق شد زمینه فعالیت ارزهای دیجیتال را گسترش دهد.

برای ورود به بازار اتریوم و خرید و فروش این ارز دیجیتال آینده‌دار، وارد سامانه ارزپایا شوید و پس از ثبت نام و طی کردن مراحل قانونی ایجاد حساب کاربری و تأیید هویت، به سادگی حساب کاربری ایجاد کنید و با شارژ کردن آن به خرید و فروش اتریوم بپردازید.

در سال ‌های اخیر، بسیاری از تحلیل گران حوزه ارزهای دیجیتال، این ایده را مطرح کرده‌اند که اتریوم روزی جای بیت کوین را خواهد گرفت و تبدیل به اولین ارز دیجیتال بزرگ دنیا خواهد شد. تراکنش ‌های اتریوم نسبت به بیت کوین سریع ‌تر اتفاق می‌افتند و کارمزد آن‌ها کمی از کارمزد بیت کوین کمتر است. با این حال، بیت کوین همچنان جایگاه خود را با اقتدار حفظ کرده است.

نظرات کاربران

تعداد پاسخ ها : ۱

تو شرایط مشابه اتریوم بهتر سود میده یا بیت کوین؟

سلام دوست عزیز جواب قطعی برای سوال شما وجود نداره. هر کدوم از ارزهای دیجیتال بسته به شرایط بازار می‌تونن رشد کنند. ممنون از توجه شما

تعداد پاسخ ها : ۱

آیا الان زمان مناسب خرید اتریوم هست یا بیشتر میریزه؟

سلام دوست عزیز بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینیه اما شما می‌تونید توی وبلاگ و اینستاگرام ارزپایا تحلیل‌های تکنیکال رو دنبال کنید. ممنون از توجه شما

تعداد پاسخ ها : ۱

کارمزد خرید اتریوم از صرافی شما چقدر میشه؟ اگه بخوام 2 میلیون تومان اتریوم بخرم

سلام دوست عزیز کارمزد ارزپایا ۰.۲ درصد از میزان کل معامله است. برای معامله شما مبلغ کارمزد ۴ هزار تومان میشه. ممنون از توجه شما