⚜️ نماد اختصاری
DOT
💎 قیمت تومانی
📈 تغییرات 24h
💲 قیمت دلاری
پولکادات (Polkadot)
ارز دیجیتال پولکادات
مقدار
ارزش (تومان)
خرید پولکادات
اطلاعات بازار جهانی
رتبه از نظر ارزش بازار
ارزش بازار (Market Cap)
دلار
بالاترین قیمت (ATH)
دلار
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  

ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

از زمان پیدایش بیت کوین تاکنون، پلتفرم ‌های بلاک چینی زیادی به وجود آمده‌اند. اتریوم ، سولانا ، بیت کوین کش و غیره، همگی نمونه‌هایی از پلتفرم‌هایی هستند که هر کدام با هدف و قابلیت‌ های خاصی ایجاد شده‌اند. این پلتفرم‌ها، هر کدام به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند و نمی‌توانند با یکدیگر تعاملی داشته باشند. اما اگر پلتفرمی بود که می‌توانست بلاک چین‌های مختلف را به یکدیگر متصل کند چه می‌شد؟ مردم می توانستند از قابلیت‌ تمام پلتفرم‌ ها، تنها با وصل شدن به یک پلتفرم، استفاده کنند. این هدفی است که پولکادات (Polkadot) برای آن به وجود آمده است.
ارز دیجیتال دات چیست

پولکادات، یکی از پروژه‌های ارز دیجیتال است که برای برقراری ارتباط بین بلاک‌چین‌هایی که از نظر ساختار شبیه به هم نیستند، ایجاد شده است. درواقع، با استفاده از Polkadot انتقال و ارسال داده بین بلاک‌چین‌های مختلف، مانند بیت کوین و اتریوم به سادگی امکان‌پذیر است. پولکادات به گونه‌ای طراحی شده است که سریع و مقیاس پذیر باشد. توکن دات (DOT)، توکن بومی این شبکه است که برای استیکینگ و حکمرانی در شبکه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پولکادات یک پروتکل پل مانند است که بر حفظ ارتباطات، انتقال دارایی و افزایش امنیت بلاک‌چین ‌ها تمرکز دارد. این پروتکل، امکان متحد کردن بلاک چین ‌ها در یک شبکه را فراهم می‌کند. با استفاده از برقراری این ارتباط، نقاط قوت بلاک ‌چین ‌های مختلف باهم ترکیب می‌شوند و در نتیجه، شبکه‌ای قدرتمند از مجموع شبکه‌های بلاک چینی ایجاد خواهد شد.

به گفته تیم توسعه دهنده Polkadot، هدف از این پروژه اتصال بلاک ‌چین ‌های عمومی و خصوصی، اوراکل‌ها، DApp‌ها و سرویس‌ها به صورت یکپارچه است. درواقع پولکادات اتصال بلاک ‌چین ‌های مختلف مستقل را با هم در اینترنت Web3 تسهیل می‌کند. Polkadot نرم افزاری است که به دنبال راه اندازی یک بلاک ‌چین قدرتمند است که از طریق آن، کاربران می توانند بلاک‌چین ‌های اختصاصی خود را راه اندازی و اجرا کنند.

به این ترتیب، Polkadot یکی از معدود بلاک‌چین‌هایی است که هدف آن رشد اکوسیستمی از ارزهای دیجیتال مانند اتریوم (ETH)، Cosmos (ATOM) و EOSIO (EOS) است.

پولکادات چگونه کار می کند؟

زنجیره ریلی (Relay chain): این زنجیره، زنجیره اصلی پولکادات است و شبکه‌های بلاک چینی مختلف برای اتصال به یکدیگر باید به زنجیره ریلی وصل شوند. نودها با سهام گذاری (استیکینگ) توکن های دات بر روی شبکه ریلی، می‌توانند تراکنش‌ ها را تایید کرده و امنیت شبکه را برقرار کنند.

پاراچین: پاراچین ها، بلاک چین‌هایی هستند که به طور موازی بر روی شبکه پولکادات ایجاد شده اند. این بلاک چین ها همگی به ریلی چین متصل هستند و تراکنش ها به طور موازی در آن ها پردازش می‌شوند. پاراچین ها می‌توانند با یکدیگر در ارتباط بوده و با همکاری یکدیگر تراکنش ها را پردازش کنند.

پل‌ها: پل ها امکان برقراری ارتباط بین شبکه پولکادات با سایر شبکه‌های بلاک چینی را فراهم می‌کنند. در حال حاضر، این ارتباط بین بلاک چین‌های اتریوم، کازموس، ایاس و بیت کوین برقرار شده است و کاربران می‌توانند با استفاده از بلاک چین پولکادات و بدون نیاز به یک صرافی مرکزی، توکن های خود را بین این شبکه ها جابه‌جا کنند.

تیم Polkadot بر این باور است که این طراحی به کاربرانش اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را به صورت کارآمدتر و با امنیت بیشتر انجام دهند و بلاکچین هایی ایجاد کنند که داده‌های کاربر را در اختیار شبکه عمومی قرار نمیدهد و مقیاس پذیری بالایی دارد.

بنیان گذار پولکادات

بنیان گذار پولکادات

وایت پیپر پروژه پولکادات در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. گاوین وود (Gavin Wood)، مدیر ارشد سابق اتریوم است که به معرفی زبان برنامه نویسی Solidity در بنیاد اتریوم شهرت دارد. وی با ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم در سال ۲۰۱۵، زمانی که موضوع توسعه اتریوم ۲.۰ مطرح شد، همکاری نزدیکی داشت. وود در سال ۲۰۱۶ با بنیاد اتریوم خداحافظی کرد و با هدف توسعه یک پروژه ارز دیجیتال شبیه به اتریوم، فعالیت خود را آغاز کرد. پس از آن، او با راه اندازی بنیاد Web3 بر تحقیق و توسعه فناوری‌های غیرمتمرکز از جمله Polkadot تمرکز کرد. وود و جوتا اشتاینر (Jutta Steiner)، رئیس سابق امنیت اتریوم، شرکت Parity Technologies را تأسیس کردند که مسئولیت ادامه مسیر توسعه Polkadot را به عهده دارد.

پولکادات پیش از اینکه فعالیت خود را به صورت رسمی در بازار ارزهای دیجیتال آغاز کند، در شبکه کوساما تست و بررسی شد. کوساما پروژه‌ای است که به تیم توسعه پروژه‌های ارز دیجیتال کمک می‌کند تا قبل از راه‌اندازی در شبکه اصلی، مشکلات پروژه خود را شناسایی کنند. بعد از اجرای موفق پولکادات در کوساما، Polkadot برای اولین بار در می ۲۰۲۰ به عنوان یک پروتکل اثبات اعتبار (PoA) راه اندازی شد. پس از راه اندازی، اعتبار سنج‌ها به شبکه پیوستند تا در پروتکل اجماع آن شرکت کنند. شبکه، به سرعت الگوریتم اجماع اثبات اعتبار را کنار گذاشت و پروتکل اثبات سهام (PoS) را در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰ انتخاب کرد.

از آنجایی که شبکه بلاک‌چین به واسطه جامعه غیرمتمرکز اعتبار سنج‌ها ایمن شده است، حساب Sudo در جولای ۲۰۲۰ کنار گذاشته شد و حکمرانی شبکه را به دارندگان توکن DOT منتقل کرد. این تغییر ساختار باعث شد که Polkadot به هدف خود مبنی بر تبدیل شدن به یک پلتفرم غیرمتمرکز دست یابد.

خرید و فروش پولکادات

خرید و فروش پولکادات

از آنجایی که پروژه پولکادات در بازار ارزهای دیجیتال خوب درخشیده است، توکن بومی این شبکه، دات (DOT)، در بسیاری از صرافی‌های معتبر بین‌المللی مانند بایننس، کوینکس و غیره لیست شده است. اما متاسفانه به دلیل تحریم های مالی علیه ایران، کاربران ایرانی نمی‌توانند در این صرافی‌ها ثبت نام و احراز هویت کنند. در نتیجه امکان استفاده از خدمات این صرافی‌ها برای ایرانی ها وجود ندارد.

به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از خدمات صرافی‌های معتبر ایرانی، مانند صرافی ارزپایا برای فروش و خرید ارز دیجیتال است.

خرید پولکادات از صرافی ایرانی ارزپایا

خرید پولکادات از صرافی ایرانی ارزپایا

برای خرید دات در صرافی ارزپایا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در صرافی ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت را دنبال کنید. بعد از آن می‌توانید حساب خود را با ریال و از طریق کارت بانکی خود شارژ نمایید. امکان خرید DOT هم با تتر و هم با ریال وجود دارد. بنابراین بسته به سلیقه و راحتی خود، می‌توانید یکی از این دو روش را برای خرید دات استفاده کنید.

فروش پولکادات

فروش پولکادات

برای فروش دات به صرافی ارزپایا، باید ابتدا دارایی خود را به کیف پول صرافی انتقال دهید. سپس دارایی خود را به ریال تبدیل کنید. معادل دارایی به فروش رسیده، به حساب شما در صرافی انتقال می‌یابد. شما می‌توانید این مقدار را در حساب صرافی خود برای خریدهای بعدی نگهدارید یا آن را به حساب بانکی خود انتقال دهید.

آینده قیمت ارز دیجیتال دات

آینده ارز دیجیتال دات

عرضه اولیه پولکادات در اکتبر ۲۰۱۷ بسیار موفقیت آمیر بود و با عرضه ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن دات، موفق به جمع آوری بیش از ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه شد. نکته جالب توجه این است که اگرچه در طول عرضه اولیه، توکن DOT ارزشی معادل ۰.۳ دلار داشت اما روند خرید کاربران، آن را تا پایان آگوست ۲۰۲۰ به سطح ۶ دلار رساند.

در نیمه اول اکتبر ۲۰۲۰، قیمت این ارز کاهش یافت و در محدوده ۴.۴۲ دلار معامله شد و در اواسط اکتبر به ۳.۸۶ دلار کاهش یافت. در پایان اکتبر، محدوده قیمت معامله DOT حدود ۴.۱۵ دلار بود. با این حال، با شروع همه گیری ویروس کرونا در سطح جهان، قیمت این ارز دیجیتال روند صعودی خود را آغاز کرد؛ به گونه‌ای که در نوامبر ۲۰۲۰ با قیمت ۵.۸۸ دلار معامله می‌شد.

طی سال گذشته، پولکادات رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد زیرا قیمت DOT افزایش شدیدی داشت؛ به گونه‌ای که قیمت آن را در اواسط ماه مه به ۴۷ دلار رسید. پس از آن، قیمت Polkadot با یک روند نزولی مواجه شد و در طی یک ماه حدود ۱۱ دلار کاهش یافت. با این حال، خیلی زود توکن DOT ​​روند صعودی خود را بازیافت و در نوامبر گذشته به بالاترین حد خود یعنی ۵۵ دلار رسید. سپس مجددا قیمت دات با توجه به فروش گسترده سرمایه گذاران، روند نزولی را از سر گرفت.

قیمت DOT در سال ۲۰۲۲ از ۲۸ دلار شروع شد و پس از یک ماه، به حدود ۱۹ دلار کاهش یافت. همان‌طور که در نمودار قیمت DOT/USD مشاهده می‌شود، این ارز دیجیتال پس از رسیدن به ATH 55 دلاری خود در نوامبر گذشته، سقوط قابل توجهی داشته است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت DOT در حدود ۱۶ دلار معامله می‌شود. اگر ارز دیجیتال DOT به روند صعودی خود ادامه دهد، ممکن است از مرز قیمت ۲۳ دلار عبور کند.

اما اگر با نگاه منفی به تغییرات احتمالی نگاه کنیم، ممکن است با شکستن حمایت ۱۴ دلار، تا سطح حمایت ۱۰ دلار پایین بیاید.

ارزش بازار پولکادات در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۱۶ میلیارد دلار است و ۱۲امین ارز دیجیتال دنیا از نظر ارزش بازار است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که افزایش مشارکت‌ها با پروژه پولکادات، موجب توجه بیشتر سرمایه گذاران به این ارز شده است.

پیش بینی قیمت ارز پولکادات

پیش بینی قیمت ارز پولکادات

در ادامه به تعدادی از نظرات کارشناسان و تحلیلگران در خصوص پیش بینی قیمت دات در آینده اشاره خواهیم کرد:

  • Price Prediction: قیمت پولکادات را حدود ۲۵ دلار در سال ۲۰۲۲، ۳۷ دلار در سال ۲۰۲۳ و ۸۴ دلار در سال ۲۰۲۵ پیش بینی می‌کند. Price Prediction پیش بینی ۵ ساله قیمت دات را حدود ۱۸۰ دلار اعلام کرده است.
  • Coin Price Forecast: این احتمال وجود دارد که تا پایان سال، قیمت دات افزایش ۶۹ درصدی داشته باشد. انتظار می‌رود که اواسط سال ۲۰۲۲، قیمت یک توکن DOT به ۲۸.۴۷ دلار برسد.
  • Wallet Investor: به نظر می‌رسد که روند تغییرات قیمت دات، روند صعودی باشد و تا سال ۲۰۲۷، قیمت این توکن به ۹۳.۷۱۳ دلار برسد. در صورتی که این ارز را برای سرمایه گذاری ۵ ساله انتخاب کنید، نرخ بازگشت سرمایه احتمالا حدود +۳۹۷.۲٪ خواهد بود.

پیش بینی قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۲

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، این احتمال وجود دارد که قیمت دات تا پایان سال ۲۰۲۲، حدود ۳۸ دلار باشد. قیمت ارز دیجیتال DOT ​​در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ۲۰ دلار خواهد رسید. این ارز می‌تواند روند صعودی در سه ماهه دوم داشته باشد و تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۲۷ دلار برسد.

پیش بینی قیمت پولکادات در سال ۲۰۲۵

این احتمال وجود دارد که ارز دیجیتال دات تمام سطوح مقاومتی را بشکند و در نیمه دوم سال ۲۰۲۵، به ۴۶ دلار برسد.

پیش بینی قیمت پولکادات در سال ۲۰۳۰

این احتمال وجود دارد که در سال ۲۰۳۰، پولکادات با قیمتی بین ۸۶ الی ۹۱ دلار معامله شود.

توجه داشته باشید که تمام موارد مطرح شده در مورد پیش بینی قیمت ارز دیجیتال دات، صرفا بیان احتمالات هستند و هیچ چیز قطعی در مورد آینده قیمت ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

بهترین کیف پول Dot

بهترین کیف پول دات

افزایش محبوبیت پولکادات به عنوان یک روش سرمایه گذاری، موجب شده است که بسیاری از کیف پول ها از آن پشتیبانی کنند. در ادامه، به تعدادی از بهترین کیف پول‌ های ارز دیجیتال دات اشاره می‌کنیم:

کیف پول تراست (Trust)

تراست ولت، یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌ های موجود برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. این کیف پول را می‌توانید از بر روی گوشی‌ های اندروید و ios نصب کرده و توکن های دات را در آن ذخیره کنید.

کیف پول اتمیک (Atomic)

کیف پول Atomic یکی از اولین کیف پول‌هایی است که امکان ذخیره چند رمزارز را به صورت هم‌زمان برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال فراهم کرد و با هر سیستم عاملی از جمله ویندوز، مک، اوبونتو، دبیان، فدورا، iOS و اندروید سازگار است. همین مسئله موجب محبوبیت گسترده این والت در سطح جهان شده است.

کیف پول imToken

imToken یک کیف پول نرم افزاری است که برای کاربران گوشی‌های iOS و اندروید ساخته شده است. با استفاده از این کیف پول می‌توانید بیش از ۲۰۰ هزار کوین و توکن را نگهداری کنید. imToken گزینه مناسبی برای ارسال، دریافت و استیک توکن پولکادات است.

کیف پول Cool Wallet Pro

Cool Wallet Pro، یک کیف پول سخت افزاری است و در سایز یک کارت اعتباری ساخته شده است. این کیف پول از فناوری بلوتوث رمزگذاری شده برای برقراری ارتباط با گوشی‌های iOS یا Android و همگام سازی با برنامه Cool bit X استفاده می‌کند. علاوه بر نگهداری ارز دیجیتال، از این والت می‌توانید برای خرید، فروش و ترید ارز دیجیتال و همچنین شرکت در ایردراپ ها استفاده کنید.

کیف پول لجر نانو ایکس

کیف پول Ledger Nano X اخیرا امکان نگهداری، ارسال، دریافت و استیک کردن توکن دات را برای کاربران فراهم کرده است. لجر نانو، یک کیف پول سخت افزاری است که از طریق بلوتوث به تلفن همراه یا سیستم شما متصل می‌شود.

کیف پول Guarda

Guarda، یک کیف پول چند ارزی است که از دات نیز پشتیبانی می‌کند. این کیف پول، دارای یک پلتفرم یکپارچه و سریع برای تبادل ارزهای دیجیتال است که نرخ کارمزد خوبی هم دارد این کیف پول در پلتفرم‌های موبایل، دسکتاپ، مرورگر و وب قابل استفاده است. Guarda از بیش از ۵۰ بلاک‌چین و بیش از ۱۰۰۰۰ توکن موجود در آنها پشتیبانی می‌کند.

تعداد ارز در گردش DOT

تعداد ارز دات در گردش

طبق اطلاعات سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap.com) در زمان نگارش این مقاله، ۹۸۷۵۷۹۳۱۴.۹۶ توکن دات در گردش وجود دارد. بر اساس داده‌های فعلی، ارزش کل بازار پولکادات حدود ۱۶ میلیارد دلار است.

کارمزد انتقال پولکادات

کارمزد انتقال پولکادات

اگر قصد انتقال ارز دیجیتال دات از یک کیف پول، به کیف پولی دیگر را دارید، باید کارمزد شبکه پولکادات را پرداخت کنید. خوشبختانه، پولکادات امکان انتقال دات با کارمزدی بسیار ناچیز را فراهم کرده است. می‌توان گفت کارمزد انتقال پولکادات تقریبا صفر است. گفته می‌شود پلتفرم پولکادات می‌تواند هزار تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد.

برای خرید و فروش ارز دات در صرافی ها، لازم است که کارمزد صرافی پرداخت شود. در مورد صرافی ارزپایا، این کارمزد، کمتر از کارمزد دیگر صرافی های ایرانی است و صرفا ۰.۲ درصد از حجم کل معامله، به عنوان کارمزد کسر خواهد شد.

خرید و فروش پولکادات
4.93 از 582 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش پولکادات

پیشنهاد ما برای خرید دات و یا سایر ارزهای دیجیتال استفاده از خدمات صرافی‌های معتبر ایرانی، مانند صرافی ارزپایا است.

تعدادی از بهترین کیف پول‌ های ارز دیجیتال دات عبارتند از تراست ولت، اتمیک، کیف پول لجر نانو ایکس و ....

نظرات کاربران درباره خرید پولکادات