اطلاعات بازار جهانی
حجم بازار
$  
حجم معاملات 24 ساعت
$  
بالاترین قیمت تا کنون
$  
اطلاعات بازار ارزپایا
حجم بازار
تومان  
حجم معاملات 24 ساعت
تومان  
بالاترین قیمت تا کنون
تومان  
⚜️ نماد اختصاری
DOGE
💎 قیمت تومانی
⏰ تغییرات 24 ساعت
💰 قیمت دلاری
آیکون ارز دیجیتال دوج

دوج

DOGE | Doge

1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

آموزش تصویری خرید ارز دیجیتال دوج از صرافی ارزپایا

دوج کوین چیست؟


دوج کوین چیست

دنیای ارزهای دیجیتال، دنیای عجیبی است. چه کسی فکر می کرد ارز دیجیتالی که صرفا برای شوخی و سرگرمی ایجاد شده بود، بتواند در جایگاه 11امین ارز بزرگ دنیا از نظر ارزش بازار قرار بگیرد؟ این ارز دیجیتال، ارز آشنایی است که آن را با نام دوج کوین (Dogecoin) می شناسیم و سرگذشتی عجیب و خواندنی دارد.

این ارز دیجیتال متن باز، انشعابی از لایت کوین (Litecoin) است که در دسامبر 2013، توسط بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) ایجاد شد. آن ها دوج کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال سرگرم کننده ایجاد کردند و نشان روی سکه را نقش سگی از نژاد شیبا اینو برگزیدند. البته آنها اعلام کردند فردی به نام شیبه توشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) (نامی طنز که به نام مستعار خالق ارز دیجیتال بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، طعنه می زند) نیز یکی دیگر از بنیانگذاران این ارز دیجیتال است.

جکسون پالمر در مصاحبه ای گفته است که یک روز، دو صفحه اینترنت در برابرش باز بود. یکی صفحه ای درباره سگ ژاپنی شیبا اینو و دیگری، فهرستی از پروژه های ارزهای دیجیتال که در آن زمان به بازار اضافه شده بودند. ایده ایجاد دوج کوین، در همان زمان به ذهنش خطور کرد. سپس در حساب توییترش نوشت: سرمایه گذاری در دوج کوین، مطمئنا اتفاق بزرگ بعدی است. همین نوشته، توجه جامعه علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را جلب کرد. پالمر، بلافاصله دامنه Dogecoin.com را خرید و شروع به فعالیت برای گسترش دوج کوین کرد. مارکوس پس از دیدن وب سایت، با پالمر تماس گرفت و همکاری آن ها برای توسعه دوج کوین آغاز شد. او پروتکل دوج کوین را بر اساس ارزهای لایت کوین و لاکی کوین (Luckycoin) طراحی کرد. هنوز دو هفته از ایجاد دوج کوین نگذشته بود که صفحه دوج کوین در سایت Reddit بیش از 19000 کاربر فعال جذب کرد و قیمت دوج کوین به شدت افزایش یافت. پالمر، در سال 2015 جامعه ارزهای دیجیتال را ترک کرد چرا که معتقد بود اهداف آزادی خواهانه ی ارزهای دیجیتال، محقق نشده است.

تیم بنیانگذاران دوج کوین در سال 2014، یک بنیاد غیرانتفاعی را به منظور پشتیبانی و مدیریت پروژه دوج راه اندازی کرد اما این بنیاد، در تحقق ایده هایش ناموفق بود. بنیاد دوج کوین پس از چندین سال غیرفعال بودن، در سال 2021 با کمک ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان گذار اتریوم، و با تمرکز بر حمایت از گسترش دوج کوین و جامعه طرفدارانش، فعالیت مجدد خود را آغاز کرد. اعضای هیات مدیره این بنیاد، هر ماه برای بحث در مورد مسائل مربوط به ارزدوج کوین، جلسه برگزار می کنند. این گروه متشکل است از بیلی مارکوس (Billy Markus)، بنیانگذار دوج کوین، مکس کلر (Max Keller) توسعه دهنده اصلی پروژه، و جرد برچال (Jared Birchall) نماینده ایلان ماسک (Elon Musk).

قیمت دوج کوین


قیمت دوج کوین

بالاترین قیمت دوج کوین، در سال 2019 فقط حدود 0033/0 دلار (99 تومان) بود. اما این روند زیاد طول نکشید و قیمت دوج کوین با توئیت ‌ها و حمایت ‌های ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، به شدت افزایش یافت. در اواخر سال 2020، دوج کوین شروع به اوج گرفتن کرد. حرکت دوج کوین از ماه نوامبر 2020 شروع شد و تا ماه می 2021 ادامه یافت.

دوج کوین در این حرکت توانست طی ۷ ماه، ارزش خود را از 0.0025 دلار (75 تومان)، به 0.7 دلار (21000 تومان) برساند. این افزایش قیمت، بسیار چشمگیر و بی‌سابقه بود و نظر افراد زیادی را به خود جلب کرد. حمایت های ایلان ماسک از دوج کوین در افزایش قیمت آن نقش مهمی داشت. ماسک اعلام کرده بود که دوج را در سیستم پرداخت تسلا خواهد پذیرفت و خود نیز مقدار زیادی دوج خریداری کرده است. این رمزارز، پس از این رشد قیمت ناگهانی، وارد فاز اصلاح قیمت شده و قیمت آن تا 13/0 دلار (3900 تومان) کاهش یافت.

آینده ارز دیجیتال دوج کوین


آینده ارز دیجیتال دوج کوین

صحبت کردن درباره آینده یک ارز دیجیتال مستلزم این است که عملکرد گذشته و برنامه های در دست اقدام آن را ارزیابی کنیم تا با بررسی و تحلیل آن، بتوان درباره کامیابی یا شکست آن در آینده اظهار نظر کرد. مهمترین سرمایه ای که دوج کوین دارد، جامعه پرشور طرفداران آن و حمایت افراد مشهور است.

در سال 2014، در وب سایت اجتماعی ردیت (Reddit)، یک صفحه به نام DogeTipBot ایجاد شد که در آن کاربران می توانستد با استفاده از ارز دوج به یکدیگر برای نوشته هایشان پاداش ‌دهند. این سرویس، نقش مهمی در تشویق کاربران برای استفاده از دوج کوین و جلب توجه افراد به ارزهای دیجیتال داشت. در ماه آگوست همان سال، این صفحه با بیش از 70000 ثبت نام، به پیشرو ترین صفحه در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شد. جامعه طرفداری دوج کوین، در آن سال همبستگی اجتماعی خود را با اهدای بیش از 170000 دلار برای صرف کردن در امور خیریه نشان داد. این امور، تامین آب قابل آشامیدن در کنیا، کمک به کودکان نابینا و غیره را شامل میشد.

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا نیز در سال های اخیر، طرفداری خود را از این ارز دیجیتال علنی کرده است. حمایت ماسک از دوج کوین باعث اوج گرفتن قیمت این ارز دیجیتال شد. از آن زمان، ایلان ماسک هرچند وقت یکبار سری به صفحه مشهور و پربازدید خود در توییتر زده و چیزی درباره دوج کوین می نویسد تا موجی جدیدی از بحث و توجه برای ارز دیجیتال محبوبش ایجاد کند. دوج کوین یک بار در سال 2017 و یکبار در اواخر سال 2021 رکورد قیمتی خود را شکست.

این وابستگی دوج کوین به شبکه های اجتماعی و توئیت چهره های مشهور که از ویژگی های ذاتی میم کوین ها محسوب میشود، باعث انتقاداتی هم به آن شده است. بسیاری از افراد معتقدند که اگر قیمت یک ارز دیجیتال با توییت یا اظهار نظر یک شخص تغییر کند، دیگر نمی‌توان آن را مستقل و غیرمتمرکز دانست. اما ارز دیجیتال دوج کوین در حد یک شوخی اینترنتی وابسته به هشتگ و توییت باقی نمانده است و ارزش بازار آن بیشت از بسیاری از ارزهای مهم و مطرح دیگر است.

ارز دوج کوین افت و خیزهای قیمتی زیادی داشته است. هک میلیون ها سکه دوج کوین در 25 دسامبر 2013، یک نمونه از حوادث مهمی بود که در تاریخ این ارز دیجیتال روی داد. هک پلتفرم کیف پول Dogewallet، ضرری وحشتناک به دوج کوین وارد کرد. چنین اتفاقی برای از بین بردن یک ارز دیجیتال نوپا کافی است. با این حال، جامعه طرفداران دوج کوین از پا ننشستند و با پویشی ابتکاری به نام "SaveDogemas" در فاصله یک ماه، پول تمام کسانی که سکه هایشان دزدیده شده بود را بازگرداندند. چند ماه بعد در ژانویه 2014، حجم معاملات این ارزدیجیتال برای مدتی از همه ارزهای دیجیتال حتی از بیت کوین هم فراتر رفت اما ارزش بازار آن همچنان کمتر از بیت کوین بود. با این تفاسیر، می توان این طور برداشت کرد که دوج کوین قدرت و بقای خود را مدیون طرفداران وفادارش است. طرفدارانی که آن را عمیقا دوست دارند و می خواهند همیشه در اوج باشد.

برخی سایت های پیش بینی قیمت ارز دیجیتال، رسیدن به قیمت 10 دلار در 5 سال آینده را برای دوج کوین پیش بینی می‌کنند. اما واقعیت این است که میم کوین ها افت و خیزهای قیمتی فراوانی دارند و تضمین دقیقی برای اینکه همیشه در اوج باشند، نیست. اما در زمان اوجشان، توانایی این را دارند سرمایه شما را در مدت زمان کوتاهی چند برابر کنند.

کارمزد خرید و فروش دوج کوین


کارمزد خرید و فروش دوج کوین

صرافی‌های زیادی برای خرید و فروش دوج کوین وجود دارند. هر صرافی، طبق قوانین خود درصدی از حجم معامله را به عنوان کارمزد خود کم می کند. اگر رمزارز دوج را از صرافی ارزپایا خریداری کنید، این کارمزد 0.2 درصد از کل معامله خواهد بود که در مقایسه با دیگر صرافی‌های ایرانی کارمزد بسیار مناسبی است.

کیف پول دوج کوین


کیف پول دوج کوین

دوج کوین را می‌توانید پس از خرید از صرافی ارزپایا در کیف پول اختصاصی خود در صرافی نگهداری کنید. اما اگر قصد انتقال آن به کیف پول‌های دیگر را دارید، در ادامه، تعدادی از کیف پول‌های مناسب دوج کوین معرفی شده‌اند.

توجه داشته باشید که نکته مهم در انتخاب کیف پول، پشتیبانی کیف پول از شبکه کوین مورد نظر شما است. برای مطلع شدن از کوین‌ های پشتیبانی‌ شده توسط یک کیف پول، می‌توانید به وب سایت رسمی کیف پول رفته و کوین مورد نظر خود را جست‌ و جو کنید. در حال حاضر، دوج کوین توسط کیف پول ‌های زیر پشتیبانی می‌شود:

کیف پول های نرم ‌افزاری

  • تراست ولت (Trust wallet)
  • اتمیک ولت (Atomic wallet)
  • کوینومی (Coinomy)
  • گواردا (Guarda)

کیف پول های سخت افزاری

  • لجر نانو اس (Ledger Nano S)
  • ترزور (Trezor)

کیف پول های سخت افزاری، از امنیت بیشتری برخوردار هستند اما نمی توان آن ها را به صورت رایگان تهیه کرد. این کیف پول ها معمولا برای ذخیره حجم بالایی از دارایی ها استفاده می شوند در حالی که کیف پول های نرم افزاری رایگان بوده و می توانید آن ها را به راحتی بر روی موبایل یا کامپیوتر خود نصب کنید.

استخراج دوج کوین


استخراج دوج کوین

روش استخراج دوج کوین، با پروتکل اثبات کار ارز دیجیتال بیت کوین متفاوت است و در آن از فناوری Scrypt استفاده می شود. از این جهت، دوج کوین بیشتر به ارز دیجیتال لایت کوین شبیه است. با این تفاوت که زمان ساخت هر بلوک دوج کوین ۱ دقیقه است اما این کار برای لایت کوین، 2.5 دقیقه طول می‌کشد. همچنین عرضه دوج کوین، عرضه بدون سقف است و هیچ محدودیتی برای تعداد سکه های قابل استخراج وجود ندارد. این ارز دیجیتال را هم می توان به صورت انفرادی و هم با پیوستن به استخر های ماینینگ، استخراج کرد.

اهداف و کاربردهای ارز دوج کوین


اهداف و کاربردهای ارز دوج کوین

حقیقت این است که ارز دوج کوین برای هدف خاصی ایجاد نشده است و حتی سپید نامه نیز ندارد!‌ این ارز، صرفا یک شوخی با ارزهای دیجیتال بود و می‌خواست بگوید که این ارزها زیادی جدی گرفته شده‌اند و هرگز نمی‌توانند مانند پول واقعی در نظام اقتصادی دنیا جایی داشته باشند. یک پیش بینی که البته درست نبود و بازار ارزهای دیجیتال نیز با تبدیل کردن دوج به یازدهمین ارز دیجیتال بزرگ دنیا، شوخی خوبی با این ارز کرد!

امروزه از دوج کوین برای پاداش دادن در رددیت یا توئیتر استفاده می‌شود. همچنین مردم برای سود بردن از اوج‌ و فرود های این ارز دیجیتال، آن را خریداری می‌کنند. تراکنش‌‌های دوج، سریع و ارزان است و همین باعث محبوبیت بیشتر این رمزارز در بین دیگر ارزهای دیجیتال شده است.

خرید دوج کوین از ارزپایا


خرید دوج کوین از ارزپایا

بسیاری از پلتفرم های مبادله ارز دیجیتال و صرافی های دنیا، با مشاهده علاقه مندی کاربران به ارز دیجیتال دوج کوین، آن را در لیست خرید و فروش خود قرار داده اند اما متاسفانه ریسک معامله در این صرافی ها برای ایرانیان بالاست. این صرافی‎ها، در صورت شناسایی کاربران ایرانی، دارایی آنان را مسدود می کنند. حتی صرافی های خارجی که مدعی هستند با کاربران ایرانی مماشات می کنند نیز احتمالا پس از مدتی، از تحریم های خارجی تبعیت خواهند کرد. استفاده از VPN یا VPS نیز نمی‌تواند ریسک کار در صرافی های خارجی را به صفر برساند. بهترین راه این است که از پلتفرم های معاملاتی ایرانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله دوج کوین استفاده کنید. صرافی آنلاین ارزپایا یکی از اولین پلتفرم های معاملاتی خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است که امکانات متعددی از جمله امنیت بالا، پشتیبانی 24 ساعته و کیف پول اختصاصی در اختیار کاربران خود قرار می دهد. در این صرافی می توانید دوج کوین را در دو بازار تتری و تومانی مبادله کنید.

علاوه بر این، سرعت بالا در واریز و برداشت با بهره مندی از پایین ترین کارمزد، باعث شده است معامله در ارزپایا برای کاربران سود بیشتری داشته باشد و مخاطبان قدیمی آن، مشتری دائمی این صرافی باشند. برای فعالیت در بازار معاملاتی ارزپایا و خرید دوج کوین، کافی است وارد سایت شوید، ثبت نام کنید و مراحل احراز هویت را طی کنید. پس از آن، حساب خود را شارژ کرده یا ارزهای دیجیتال خود را به کیف پول اختصاصی خود در ارزپایا منتقل کنید. سپس می توانید بدون دغدغه امنیتی به خرید و فروش دوج کوین بپردازید.

خرید و فروش دوج
4.81 از 133 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش دوج

ارز دیجیتال دوج کوین یک میم کوین است که در سال 2013 برای شوخی با ارزهای دیجیتال ایجاد شد و می‌خواست بگوید که این ارزها زیادی جدی گرفته شده‌اند و هرگز نمی‌توانند مانند پول واقعی در نظام اقتصادی دنیا جایی داشته باشند.

بهترین راه خرید دوج کوین خرید از پلتفرم های معاملاتی ایرانی همانند صرافی آنلاین ارزپایا است.

در صرافی ارزپایا کارمزد خرید و فروش 0.2 درصد از حجم کل معامله است که در مقایسه با دیگر صرافی‌های ایرانی کارمزد بسیار مناسبی است.