اطلاعات بازار دوج - جهانی

حجم بازار دوج

$  

حجم معاملات 24 ساعت

$  

بالاترین قیمت 24 ساعته گذشته

$  

اطلاعات بازار دوج - ارزپایا

حجم بازار دوج

$  

حجم معاملات 24 ساعت

$  

بالاترین قیمت 24 ساعته گذشته

$  
آیکون ارز دیجیتال دوج

دوج

DOGE | Doge

بالا ترین قیمت روز
پایین ترین قیمت روز
1 ساعت
0.03
24 ساعت
-0.03
7 روزه
-5.8
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
خرید
انتخاب ارز
مقدار
ارزش تومان
فروش

نمودار جهانی دوج

ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟

دنیای ارزهای دیجیتال دنیای عجیبی است، چه کسی فکر می کرد یک ارزدیجیتال که براساس شوخی ایجاد شده بود، در مارکت ارزهای دیجیتال جزو ده ارز برتر باشد و به ارزش بازاری بیش از 34 میلیارد دلار برسد؟ این ارز دیجیتال که سرگذشتش قصه ای خواندنی است، دوج کوین (DOGE) نام دارد.

روش استخراج دوج کوین با پروتکل اثبات کار ارز دیجیتال بیت کوین متفاوت است و در آن از فناوری Scrypt استفاده می شود و از این جهت به ارز دیجیتال لایت کوین شبیه است؛ اگرچه زمان ساخت هر بلوک دوج کوین هر ۱ دقیقه است، درحالیکه برای لایت کوین هر ۲٫۵ دقیقه است. همچنین عرضه دوج کوین، عرضه بدون سقف است و هیچ محدودیتی برای تعداد سکه های قابل استخراج وجود ندارد. این ارزدییجتال را هم می توان به صورت انفرادی و هم با پیوستن به استخرهای ماینینگ، استخراج کرد.

این ارز دیجیتال متن باز، انشعابی از لایت کوین است که در دسامبر 2013 بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) آن را به عنوان یک ارز دیجیتال سرگرم کننده ایجاد کردند و نشان روی سکه نمادین این ارز دیجیتال را نقش سگی از نژاد شیبا اینو برگزیدند. مارکوس در آی بی ام و پالمر در ادوبی کار می کردند که پس از راه اندازی دوج کوین، فعالیت خود را بر گسترش آن متمرکز کردند. البته آنها اعلام کردند فردی به نام شیبه توشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) (نامی طنز که به نام مستعار خالق ارز دیجیتال بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو طعنه می زند) نیز یکی دیگر از بنیانگذاران این ارز دیجیتال است.

جکسون پالمر در مصاحبه ای گفته است یک روز دو صفحه اینترنت در برابرش باز بود، یکی صفحه ای درباره سگ ژاپنی شیبا اینو و دیگری فهرستی از پروژه های ارزهای دیجیتال که آن زمان به بازار اضافه شده بود و ایده ایجاد دوج کوین آنجا به ذهنش خطور کرد. سپس در حساب توییترش نوشت: سرمایه گذاری در دوج کوین، مطمئنا اتفاق بزرگ بعدی است. و همین نوشته توجه جامعه علاقه مندان به ارزهای دیجیتال معروف به میم کوین را جلب کرد. پالمر بلافاصله دامنه Dogecoin.com را خرید و یک صفحه نمایش اسپلش اسکرین روی آن قرار داد که شامل عکس سکه و متنی با فونت Comic Sans بود. مارکوس پس از دیدن سایت با پالمر تماس گرفت و تلاش هایی را برای توسعه این ارز دیجیتال آغاز کرد. او پروتکل دوج کوین را بر اساس ارزهای دیجیتال لایت کوین و لاکی کوین طراحی کرد. هنوز دو هفته از ایجاد دوج کوین نگذشته بود که صفحه دوج کوین در سایت Reddit بیش از 19000 کاربر داشت و قیمت سکه دوج 300 درصد افزایش یافت. پالمر اما در سال 2015 جامعه ارزهای دیجیتال را ترک کرد چرا که معتقد بود اهداف آزادی خواهانه ای که ارزهای دیجیتال بر اساس آن ها به وجود آمده بود، هرگز محقق نشده است.

تیم بنیانگذاران دوج کوین در سال 2014، یک بنیاد غیرانتفاعی را به منظور پشتیبانی و مدیریت پروژه های ارز دیجیتال دوج کوین راه اندازی کردند اما این بنیاد در ابتدا در تحقق ایده هایش ناموفق بود و پس از چندین سال غیرفعال بودن، در سال2021 با تمرکز بر حمایت از گسترش دوج کوین و جامعه طرفداران و بلاک چینش، فعالیت مجدد خود را آغاز کرد. اعضای هیات مدیره این بنیاد هر ماه برای بحث در مورد مسائل مربوط به ارزدوج کوین، جلسه برگزار می کنند. این گروه متشکل است از بیلی مارکوس بنیانگذار دوج کوین، مکس کلر توسعه دهنده اصلی پروژه، ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم و جرد برچال به نمایندگی از ایلان ماسک.

آینده ارز دیجیتال دوج کوین

صحبت کردن درباره آینده یک ارزدیجیتال مستلزم این است که عملکردهای گذشته و برنامه های در دست اقدام آن را ارزیابی کنیم تا با بررسی و تحلیل آن بتوان درباره کامیابی یا شکست آینده آن پیش بینی کرد. مهمترین سرمایه ای که دوج کوین دارد، جامعه پرشور طرفداران آن است که برای درک میزان قدرت و تأثیرگذاری اجتماعی آن کافی است به برخی عملکردهای آنها توجه کنیم.

در سال 2014، در سایت اخبار اجتماعی ردیت، یک صفحه به نام DogeTipBot ایجاد شد که در آن کاربران می توانستد ریزتراکنش های دوج کوین را برای ارسال محتوای مطلوب برای هم ارسال کنند. این سرویس نقش مهمی در تشویق استفاده کاربران از دوج کوین و کشاندن پای افراد غیرعلاقه مند به ارزهای دیجیتال به این فضا را باز کرد. در ماه آگوست همان سال، این صفحه با بیش از 70000 ثبت نام، به پیش روترین صفحه در صنعت ارزهای دیجیتال تبدیل شد. جامعه طرفداری دوج کوین، در آن سال همبستگی اجتماعی خود را با اهدای بیش از 170000 دلار برای صرف کردن در امور خیریه از جمله در یک مؤسسه خیریه تصفیه آب در کنیا و سازمان عرضه سگ های امدادگر به کودکان نابینا نشان داد.

حمله اعضای جامعه دوج کوین به صندوق های تامینی وال استریت در ژانویه 2018 با پمپاژ سهام که توجه رسانه های اجتماعی را به خود جلب کرد، نام این ارزدیجیتال جنجالی را به شدت مطرح کرد و دوج کوین، به یک بخش از فرهنگ عامه اینترنتی تبدیل شد. بعدها وقتی ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا هم طرفداری خود را از این ارز دیجیتال علنی کرد، قیمت ارز دیجیتال دوج کوین 200 درصد بیشتر شد. از آن زمان، ایلان ماسک هرچند وقت یکبار سری به صفحه مشهور و پربازدید خود در توئیتر می زند و چیزی درباره دوج کوین می نویسد و موجی جدید از بحث و توجه برای ارز دیجیتال محبوبش ایجاد می کند. به گونه ای که دوج کوین یکبار در سال 2017 و یکبار در اواخر سال 2021 رکورد قیمتی خود را شکسته است.

این وابستگی دوج کوین به شبکه های اجتماعی و توئیت های چهره های مشهور که از ویژگی های ذاتی میم کوین هاست، باعث انتقاداتی هم به آن شده است. اما ارز دیجیتال دوج کوین در حد یک شوخی اینترنتی وابسته به هشتگ و توئیت باقی نمانده و به یکی از ده ارزدیجیتال برتر جهان تبدیل شده و ارزش بازاری بیش از 34 میلیارد دلار دارد.

ارز دوج کوین افت و خیزهای قیمتی زیادی داشته است. هک میلیون ها سکه دوج کوین در 25 دسامبر 2013، یک نمونه از حوادث مهمی بود که در تاریخ این ارز دیجیتال روی داد. هک پلتفرم کیف پول Dogewallet، ضرری وحشتناک به دوج کوین بود و چنین اتفاقی کافی بود که یک ارز دیجیتال نوپا را از دور خارج کند. با این حال جامعه طرفداران دوج کوین از پا ننشستند و با پویشی ابتکاری به نام "SaveDogemas" در فاصله یک ماه پول تمام کسانی را که سکه هایشان دزدیده شده بود، بازگرداندند. چند ماه بعد در ژانویه 2014، حجم معاملات این ارزدیجیتال برای مدتی از همه ارزهای دیجیتال حتی از بیت کوین هم فراتر رفت. قدرت دوج کوین که آینده آن را امیدوارکننده می کند، همین است: طرفدارانی که آن را عمیقا دوست دارند و می خواهند همیشه در اوج باشد. ضمن اینکه دوج کوین امروزه در حوزه های مختلف خدماتی و بازرگانی جای پای خود را باز کرده و فروشگاه های آنلاین زیادی آن را پذیرفته اند و شتاب گرفتن این روند، شتاب قیمتی آن را هم بیشتر خواهد کرد.

برخی سایت های پیش بینی قیمت ارز دیجیتال دوج کوین، تا پنج سال آینده رسیدن قیمت آن به 10 دلار را هم ممکن می دانند. اما واقعیت این است که میم کوین ها افت و خیزهای قیمتی فراوانی دارند و تضمین دقیقی برای اینکه همیشه در اوج باشند، نیست اما وقتی که در اوج باشند، سرمایه یشما را ناگهان چند برابر می کنند.

خرید ارز دیجیتال دوج کوین از ارزپایا

بسیاری از پلتفرم های مبادله ارز دیجیتال و صرافی های دنیا با مشاهده علاقه مندی کاربران به ارزدیجیتال دوج کوین، آن را در لیست خرید و فروش خود قرار داده اند. اما متاسفانه ریسک معامله در این صرافی ها برای ایرانیان بالاست و این صرافی‎ها و پلتفرم ها در صورت شناسایی کاربران ایرانی، دارایی آنان را مسدود می کنند. حتی صرافی های خارجی که ادعا می کنند با کاربران ایرانیان مماشات می کنند، احتمالا پس از مدتی از تحریم های خارجی تبعیت خواهند کرد. حتی استفاده از VPN یا VPS هم کمکی برای فرار از این تحریم ها نخواهد کرد. بهترین راه این است که از پلتفرم های معاملاتی ایرانی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله دوج کوین استفاده کنید. صرافی آنلاین ارزپایا یکی از اولین پلتفرم های معاملاتی خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است که امکانات متعددی از جمله امنیت بالا، پشتیبانی 24 ساعته و کیف پول اختصاصی در اختیار کابران خود قرار می دهد و می توانید در آن دوج کوین را در دو بازار تتری و تومانی مبادله کنید.

بعلاوه سرعت بالا در واریز و برداشت با بهره مندی از پایین ترین کارمزد باعث شده است کار با ارزپایا به سود کاربران باشد و مخاطبان قدیمی آن، مشتری دائمی این صرافی ارز دیجیتال باشند. برای فعالیت در بازار معاملاتی ارزپایا و خرید و فروش دوج کوین، کافی است وارد سایت شوید، ثبت نام کنید و مراحل احراز هویت را که بسیار ساده است، طی کنید. پس از آن حساب خود را شارژ کنید و وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید و بدون دغدغه امنیتی دوج کوین بخرید و بفروشید.

خرید و فروش دوج
4.81 از 133 رای ثبت شده

سوالات پرتکرار خرید و فروش دوج

دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال متن باز و انشعابی از لایت کوین است که در دسامبر 2013 توسط بیلی مارکوس و جکسون پالمر به عنوان یک ارز دیجیتال سرگرم کننده ایجاد شد. این ارزدیجیتال توانسته است بعد از چندسال در جدول رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال جزو یکی از ده رمز ارز برتر دنیا شود.

از همان روزهای نخست ایجاد دوج کوین، رشد این ارزدیجیتال آغاز شد. قدرت دوج کوین که آینده آن را امیدوارکننده می‌کند، جامعه طرفدارانی است که آن را عمیقا دوست دارند. ضمن اینکه دوج کوین علاوه بر حمایت از طرف افراد مشهوری چون ایلان ماسک، امروزه در حوزه‌های مختلف خدماتی و بازرگانی جای پای خود را باز کرده و فروشگاه‌های آنلاین زیادی آن را پذیرفته‌اند و این مساله شتاب گرفتن قیمت آن را باعث خواهد شد.

خرید دوج کوین از صرافی‌ها و پلتفرم‌های خارجی امکان‌پذیر است اما این پلتفرم‌ها در صورت شناسایی کاربران ایرانی، دارایی آنان را مسدود می‌کنند. بهترین راه این است که از پلتفرم‌های معاملاتی ایرانی مثل صرافی آنلاین ارزپایا استفاده کنید که امکانات متعددی از جمله امنیت بالا، پشتیبانی 24 ساعته و کیف پول اختصاصی در اختیار کابران خود قرار می‌دهد.